Almanya’da Yaşayan Türkler Yangın Anları Anlattı

Almanya’da yaşayan Türkler yangın anları anlattı

Almanya’da yaşayan Türkler yangın anları anlattı

Solingen kentindeki 4 katlı binada çıkan yangın sonucu 4 kişinin öldüğü ve 2'si ağır 9 kişinin yaralandığı kundaklama olayında, alevlerden binanın camlarından atlayarak kurtulan Türkler, yaşadıkları korku ve paniği anlattı.

Binada yaşanan dramı gözler önüne seren sakinler,  o gece yaşadıkları dehşeti anlatarak, kundaklama olayının tüm detaylarıyla aydınlatılmasını istedi.
Binanın birinci katında oturan Ali Mirka, alevlerin binayı sarmasıyla kuzeniyle camdan atladıklarını, kendisinin çenesinden hafif yaralandığını, ancak kuzeninin kuyruk sokumunun kırıldığı için tedavi altında olduğunu belirtti.
Mirka, o gece yaşadıklarını şöyle anlattı: "İçeriye bir duman kokusu geldi. O esnada yangın dedektörü çalmaya başladı. Kapıyı açtığımızda ateş zaten üzerimize geldi, o panikle arka tarafa kendimizi attık. Caddeye inip insanlara haber vermeye çalıştık. O esnada can pazarı yaşanıyordu. İnsanların çığlıkları hala kulaklarımda çınlıyor."
Camdan atlayarak arabanın üzerine düşen ve yoğun bakımda olan bir arkadaşıyla yangından önce sohbet ettiklerini ifade eden Mirka, "Güzel şeylerden bahsediyorduk, sonra bu acı hadise yaşandı. Sadece faillerin bulunmasını istiyoruz." dedi.
Bina sakini Lokman Akman ise o gece yaşadıklarını şu şekilde anlattı: "Yangın dedektörü biraz gecikmeli uyardı, ama bir koku vardı. Kapıyı açtığımızda dumanlar üzerimize çöktü. Önden atlamayı planladık ama yüksek gördüğümüz için arkaya gittik. Kararımızı değiştiremeden duman içeri sardı, alevler geliyordu, atladık. Benim çenem yaralandı, kuzenimin kuyruk sokumu kırıldı. Arkadaşımızın ayağı yaralandı, şu an ameliyata girecek. Arabanın üzerine atlayan arkadaşımız yoğun bakımda. Bebeğiyle hayatta, onlara sağlık diliyorum, ölenler için başsağlığı diliyorum."
Saffet Öztürk ise yaşadıklarını şu sözlerle aktardı: "İlk başta ön camdan atlamaya çalıştım. Yangın yeni başlamıştı henüz itfaiye yoktu. Arka tarafa banyoya koştum, oradan yandaki binanın balkonuna atlayarak kendimi kurtardım. Uykudaydım, dumanın etkisiyle, çok hafif de alarm çaldı ondan uyandım."
Solingen Wald Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Eyüp Sultan Camisi Dernek Başkanı Ruhan Canol ise ikinci kez böyle bir olayın yaşanmasından dolayı çok üzgün olduklarını belirtti. Canol, şunları kaydetti: "Bu tür olayların kısa sürede aydınlatılmasını ve bir daha yaşanmamasını istiyoruz. İkinci kez böyle bir olay yaşanması bizi derinden üzdü. Bu insanlar kendi insanımız, elimizden bir şey gelmiyor, sadece üzülmekten başka."
Yangın, Almanya'nın Solingen kentinin Höhscheid semtindeki 4 katlı bir binada meydana gelmiş, 2'si çocuk 4 Türk asıllı Bulgaristan vatandaşı hayatını kaybetmiş, 2'si ağır 9 kişi yaralanmıştı. Wuppertal Savcılığının yaptığı açıklamaya göre, yangın kundaklama sonucu çıkmıştı ve olayla ilgili detaylı bir soruşturma devam ediyor.

 

DİĞER HABERLER