Azerbaycan'da Çanakkale Zaferi Kutlandı

Azerbaycan'da Çanakkale Zaferi kutlandı

Azerbaycan'da Çanakkale Zaferi kutlandı

Bakü'deki Türk Şehitliği'nde, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109. yılı dolayısıyla  anlamlı bir tören düzenlendi. 

Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı'nın yanı sıra, Askeri Ataşe Tuğgeneral Soner Oruçoğlu ve Bakü'deki Türk kurum ve kuruluşların temsilcileri ile vatandaşlar da bu önemli etkinliğe katıldı.
Törende, Büyükelçi Bağcı'nın Şehitlik Anıtı'na çelenk sunmasıyla başlayan programda, şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve Türkiye ile Azerbaycan'ın milli marşları coşkuyla söylendi. Bağcı, Şehitlik anı defterine duygusal bir mesaj bırakarak şehitlerimizin manevi huzurunda bulunmanın önemini vurguladı.
Çanakkale Zaferi'nin, Türk milletinin bağımsızlık mücadelesindeki eşsiz önemine dikkat çeken Büyükelçi Bağcı, tarihin altın harflerle yazdığı bu zaferin Türk-Azerbaycan kardeşliğinin temellerinden biri olduğunu ifade etti. Ayrıca, Türk milletinin azim ve cesaretinin, Azerbaycan'ın da bağımsızlık mücadelesine ilham kaynağı olduğunu vurguladı.
Bağcı, Türk-Azerbaycan ilişkilerinin, sadece tarihsel bir bağ değil, geleceğe yönelik güçlü bir dayanışma örneği olduğunu belirterek, iki ülkenin ortak mücadelelerinin, "iki devlet, tek millet" ilkesiyle güçlendirildiğini dile getirdi. Öte yandan, Türk-Azerbaycan kardeşliğinin, son olarak 2021'de imzalanan Şuşa Beyannamesi ile yeni bir boyut kazandığını hatırlattı.
Bağcı'nın Şehitlik anı defterine bıraktığı mesajda ise, gelecekte de Türk-Azerbaycan kardeşliğinin daha da güçleneceği ve ortak başarıların artarak devam edeceği vurgulandı. Tören sonrasında, temsili şehit mezarlarına karanfil bırakılarak ve Şehitler Hıyabanı ziyaret edilerek şehitlerimizin aziz hatıraları bir kez daha anıldı.

 

DİĞER HABERLER