Azerbaycan'da Sandıklar Açılıyor: Aliyev Önde

Azerbaycan'da halk sandık başına gitti. İşte ilk sonuçlar

Azerbaycan'da halk sandık başına gitti. İşte ilk sonuçlar

Azerbaycan'da yapılan erken cumhurbaşkanı seçiminde mevcut Cumhurbaşkanı İlham Aliyev sandık çıkış anketlerine göre, oyların yüzde 93,9'unu aldı.


Azerbaycanlılar, yeniden aday olan mevcut Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de dahil toplam 7 aday arasından, 7 yıl Azerbaycan'ı yönetecek yeni cumhurbaşkanını seçmek için oy kullandı. Yerel saatle 08.00'de başlayan oy verme işlemleri 19.00'da sona erdi.
Cumhurbaşkanı seçimi için yurt içi ve yurt dışında 6 bin 500 sandık kuruldu. Son verilere göre ülkede 6,5 milyon kayıtlı seçmen bulunuyor. Yurt dışında yaşayan Azerbaycan vatandaşları, oylarını yaşadıkları ülkelerdeki Azerbaycan büyükelçiliklerinde kurulan sandıklarda kullandı.
Seçimi farklı uluslararası örgüt ve ülkelerden yaklaşık 800 yabancı, 90 bin yerli gözlemci izliyor. Yerli basının yanı sıra yaklaşık 200 yabancı gazeteci de seçimi takip ediyor. Seçimde Yeni Azerbaycan Partisinin adayı mevcut Cumhurbaşkanı Aliyev'in yanı sıra Milli Cephe Partisi Genel Başkanı Razi Nurullayev, Büyük Kuruluş Partisi Genel Başkanı Fazıl Mustafa, Büyük Azerbaycan Partisi Genel Başkanı Elşad Musayev, Bütün Azerbaycan Halk Cephesi Partisi Genel Başkanı Kudret Hasanguliyev ile bağımsız adaylar Zahid Oruç ve Fuat Aliyev yarışıyor. İngiliz haber ajansı Reuters, sandık çıkış anketlerinde göre mevcut Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in oyların yüzde 93,9'unu aldığını duyurdu.
 

Etiketler:
azerbaycan

DİĞER HABERLER

Çad
Çad'da darbe girişimi
28 Şubat 2024 Çarşamba