Babek Zencani'yle İlgili Yeni Gelişme

Babek Zencani'yle ilgili yeni gelişme

İran'ın ünlü milyarder iş insanı Babek Zencani, 8 yıllık bir sürecin ardından idam cezası yerine 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

Babek Zencani'yle ilgili yeni gelişme

Zencani, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını delmek amacıyla petrol bakanlığına ait paraları zimmetine geçirmek dahil bir dizi suçtan 2016'da suçlu bulunmuş ve idama mahkum edilmişti. Ancak son olarak, yurtdışındaki malvarlığının tespit edilmesi ve tüm paranın hükümete iade edilmesi karşılığında yargı ile işbirliği yapmayı kabul etmesi sonucunda cezası hafifletildi.
Zencani'nin cezasının bu şekilde hafifletilmesi, İran hükümetinin yaptırımlar nedeniyle gelir elde etme çabalarını artırmak istemesine işaret ediyor. Zencani, 2013'te milyarlarca dolarlık petrol gelirini saklamakla suçlanarak tutuklanmıştı. Servetinin 13,5 milyar dolar olduğu ve çeşitli sektörlerde 60'tan fazla şirketi kontrol ettiği biliniyordu.
Zencani'nin faaliyetleri, İran'ın yurtdışına petrol satışı yapmasında rol alması nedeniyle uluslararası yaptırımlarla karşı karşıya kalmasına neden olmuştu. 2014'te benzer bir suçlamadan dolayı Mahafarid Emir Hüsrevi gibi başka bir milyarder iş insanı da idam cezasına çarptırılmıştı.

 

DİĞER HABERLER

3 İtalyan polisi uçurumdan düştü
3 İtalyan polisi uçurumdan düştü
29 Mayıs 2024 Çarşamba
Filistinliler yürüyüş düzenledi
Filistinliler yürüyüş düzenledi
15 Mayıs 2024 Çarşamba
Yüzlerce kişi evsiz kaldı
Yüzlerce kişi evsiz kaldı
14 Mayıs 2024 Salı
Putin, Şoygu
Putin, Şoygu'yu görevden alıyor
13 Mayıs 2024 Pazartesi