Belediye Başkan Adayı Öldürüldü

Belediye başkan adayı öldürüldü

Belediye başkan adayı öldürüldü

Meksika'nın Guanajuato eyaletine bağlı Celaya kentinde belediye başkan adayı olan Gisela Gaytan, seçim çalışmaları sırasında silahlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybetti.

Saldırıda Gaytan'ın yanı sıra 3 kişi yaralandı. Gaytan, iktidar partisi Ulusal Yenilenme Hareketi'nin (MORENA) adayıydı ve saldırı yetkililer tarafından bir suikast olarak nitelendirildi.
Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, Gaytan'a yapılan saldırıyı kınayarak, saldırıların demokrasiyi savunan siyasetçilere yönelik olduğunu belirtti.
Gaytan'ın ölümü, 2 Haziran'da gerçekleştirilecek olan genel seçimler öncesinde Meksika'da siyasetçilere yönelik artan şiddet olaylarını tekrar gündeme getirdi. Son seçim döneminde Meksika genelinde 22 siyasetçi öldürüldü. Guanajuato eyaleti, 2024'ün ilk çeyreğinde 401 cinayetin işlendiği Meksika'da şiddet olaylarının en çok yaşandığı eyalet oldu.
Ülkedeki çeteler, seçim dönemlerinde adayları tehdit ediyor ve siyasetçileri kendileriyle işbirliği yapmaya zorlamak için şiddeti kullanıyor. Meksika'da 100 milyondan fazla seçmen, 2 Haziran'daki seçimde yeni devlet başkanını ve milletvekillerini belirlemek için oy kullanacak.

 

DİĞER HABERLER