BM, “Tek Umut Acil Ateşkes”

BM, “Tek umut acil ateşkes”

Birleşmiş Milletler (BM), İsrail'in 6 Mayıs'ta saldırılarını yoğunlaştırdığı Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah bölgesinden ayrılanların sayısının tahmini 110 bine çıktığını duyurdu.

BM, “Tek umut acil ateşkes”

BM Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) tarafından yapılan açıklamada, İsrail ordusunun saldırılarını artırmasının ardından zorla yerinden edilmelerin devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, "UNRWA, yaklaşık 110 bin kişinin güvenlik arayışıyla Refah'tan kaçtığını tahmin ediyor. Ancak Gazze'de hiçbir yer güvenli değil ve yaşam koşulları çok kötü. Tek umut acil ateşkes." denildi.İsrail ordusu, 6 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, zorla yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı Refah'ın doğusundaki bazı mahallelerin boşaltılmasını talep etmiş, 7 Mayıs sabahı ise Gazze'nin Refah bölgesine kara saldırısı başlatarak Mısır ile olan sınır kapısının Gazze tarafını ele geçirdiğini duyurmuştu.

Gazze'de yaşanan zorla yerinden edilmeler, İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana devam eden saldırıları sonucunda gerçekleşti. Yaklaşık 2,3 milyon nüfusa sahip Gazze Şeridi'nde 1,9 milyon kişi yerinden edildi. Bu kişilerin çoğu, İsrail'in daha önce "güvenli bölge" olduğunu iddia ettiği Refah kentine sığındı.Refah, Mısır sınırında yer alan Gazze Şeridi'nin en güneyinde bulunuyor. İsrail saldırılarından kaçan Filistinlilerin büyük bölümü, yetersiz altyapı ve barınma olanaklarına sahip olan bu bölgede derme çatma çadırlarda yaşam mücadelesi veriyor.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında en az 14 bin 944'ü çocuk, 9 bin 849'u kadın olmak üzere 34 bin 904 Filistinli öldü, 78 bin 514 kişi ise yaralandı. Enkaz altında hala binlerce kişinin olduğu belirtilirken, sivil altyapı da saldırılarla zarar görmeye devam ediyor.

 

DİĞER HABERLER

Filistinliler yürüyüş düzenledi
Filistinliler yürüyüş düzenledi
15 Mayıs 2024 Çarşamba
Yüzlerce kişi evsiz kaldı
Yüzlerce kişi evsiz kaldı
14 Mayıs 2024 Salı
Putin, Şoygu
Putin, Şoygu'yu görevden alıyor
13 Mayıs 2024 Pazartesi
5,2 büyüklüğünde deprem oldu
5,2 büyüklüğünde deprem oldu
11 Mayıs 2024 Cumartesi