Bulgaristan Ve Romanya Şengen'e Katıldı

Bulgaristan ve Romanya Şengen'e katıldı

Bulgaristan ve Romanya Şengen'e katıldı

Avrupa Birliği'nin (AB) vizesiz seyahat bölgesi olan Şengen'e, Bulgaristan ve Romanya'nın katılımı resmen gerçekleşti.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yaptığı açıklamada, iki ülkenin artık Şengen Bölgesine tam anlamıyla dahil olduğunu ve bu doğrultuda hava ve deniz sınırlarındaki kontrollerin kaldırıldığını duyurdu.
Von der Leyen, bu adımın Avrupa genelinde milyonlarca ABvatandaşına büyük kolaylık sağlayacağını vurgulayarak, Şengen'in daha güçlü ve bütünleşmiş hale gelmesinin önemine dikkat çekti. AB Komisyonunun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson ise, bir sonraki aşamada kara sınırlarındaki kontrollerin de kademeli olarak kaldırılacağını belirtti ve bu sürecin üye ülkeler arasında yapılacak görüşmelerle şekilleneceğini ifade etti.
Bulgaristan ve Romanya, 2007 yılında Avrupa Birliği'ne üye olmuştu ancak Şengen Bölgesine katılımları uzun bir süre tartışma konusu olmuştu. Özellikle Avusturya, düzensiz göç endişesiyle bu ülkelerin Şengen'e katılımına karşı çıkmıştı. Ancak geçtiğimiz yıl sonunda sağlanan anlaşma ile birlikte, Bulgaristan ve Romanya'nın Şengen Bölgesine katılımı resmiyet kazandı ve bu kararın uygulanmasına başlandı. Bu adım, hem Bulgaristan ve Romanya hem de Avrupa Birliği için önemli bir dönüm noktası olarak değerlendiriliyor.

 

DİĞER HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak'ta
22 Nisan 2024 Pazartesi