Dünyayı Bekleyen Tehlike: Küresel Isınma

Dünya düşünülenden fazla ısındı!

Araştırmacılar, küresel ısınmayı 1,5 santigrat derece ile sınırlandırma hedefinin çoktan aşıldığını ve sıcaklığın 2020 itibarıyla 1,7 dereceye ulaştığını öne sürüyor

Dünya düşünülenden fazla ısındı!

Avustralya ve ABD'li araştırmacılar, son 300 yılda okyanus ve hava sıcaklıklarındaki değişimi belirlemek için Karayipler'de bulunan deniz süngerlerini inceledi.

Araştırmacılar yaptıkları çalışmada, insan kaynaklı iklim değişikliğinin düşünülenden daha erken başladığını tespit etti.

Küresel ısınmanın 1,5 santigrat derece ile sınırlandırma hedefinin çoktan aşıldığını ve sıcaklığın sanayi devrimi öncesi dönemden bu yana 2020 itibarıyla 1,7 dereceye ulaştığını öne süren araştırmacılar, küresel ısınmaya çözüm bulunması konusunda "zamanın tükenmeye başladığı" uyarısını yaptı.

Araştırmacılar Malcolm McCulloch ve Amos Winter, küresel ısınmanın Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nde (IPCC) tahmin edilenden daha önce başlamış olmasının mantıklı olduğunu, çünkü sanayi devriminin 1800'lerin ortalarında başladığını ifade etti.

Zamanın tükendiği yönünde uyarıda bulunan McCulloch ve Winter, elde ettikleri bulguların iklim değişikliğinin hızlandığı teorisini desteklediğini bildirdi.

Örnek alınan süngerlerin birinin yaşının 320'nin üzerinde olduğuna işaret eden araştırmacılar, bu süngerlerin Sanayi Devrimi dönemindeki araçlara kıyasla daha iyi bir ölçüm yöntemi olacağını aktardı.
 

Etiketler:
Küresel Isınma

DİĞER HABERLER

İngiltere
İngiltere'de cezaevi krizi!
13 Temmuz 2024 Cumartesi
Gazzeli çocuk açlıktan öldü
Gazzeli çocuk açlıktan öldü
29 Haziran 2024 Cumartesi
İran seçimleri ikinci tura kaldı
İran seçimleri ikinci tura kaldı
29 Haziran 2024 Cumartesi