Hollanda Eski Başbakanı Eşiyle El Ele Vefat Etti

Eski Hollanda başbakanı ve eşi ötanazi ile yaşamlarına son verdi

Eski Hollanda başbakanı ve eşi ötanazi ile yaşamlarına son verdi

Eski Hollanda Başbakanı Dries van Agt ve eşi Eugenie, ötanazi ile hayatlarına son verdiler. Van Agt, 2019'da geçirdiği beyin kanamasının ardından tam olarak iyileşemedi ve eşinin de ciddi sağlık sorunları vardı.

93 yaşındaki eski Hollanda Başbakanı Dries van Agt ve eşi Eugenie, ötanazi tercih ederek yaşamlarına son verdiler. Çiftin ölümü, Hollanda'da giderek artan bir eğilim olan "ikili ötanazi"nin bir parçası olarak görülüyor.

Geçen pazartesi günü gerçekleşen bu olay, çiftlere ötanazi uygulamasının nadir bir örneği olmasına rağmen, son yıllarda artış gösteriyor. 2020 yılında, partnerleriyle aynı anda ötanazi uygulanan vakaların sayısı 26 iken, bu sayı 2021'de 32'ye ve 2022'de 58'e yükseldi.

Hollanda basınına göre, Katolik olan eski Başbakan Van Agt, 70 yıllık eşiyle birlikte kendi yolunu seçti. Daha sonraki yıllarda sol eğilimli olduğu bilinen Van Agt, Filistin yanlısı bir grup olan Haklar Forumu'nu kurdu. Forumun direktörü Gerard Jonkman, NOS'a yaptığı açıklamada, çiftin çok hasta olduğunu ancak "birbirleri olmadan yaşayamayacaklarını" ifade etti. Van Agt, 2019'da geçirdiği beyin kanamasının ardından tam olarak iyileşememişti.

 

Etiketler:
Ötenazi

DİĞER HABERLER

Çad
Çad'da darbe girişimi
28 Şubat 2024 Çarşamba
Rusya’dan ABD
Rusya’dan ABD'ye nota
23 Şubat 2024 Cuma