Filistinliler Yürüyüş Düzenledi!

Filistinliler yürüyüş düzenledi

Filistinliler, işgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentinde, İsrail'in 14 Mayıs 1948'de Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi ve Filistinlileri zorunlu göçe tabi tuttuğu "Nekbe"yi anmak için bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Filistinliler yürüyüş düzenledi

Gösteriye katılan binlerce Filistinli, İsrail'in Gazze Şeridi'nde insanlık felaketine yol açan saldırısına tepki olarak bir araya geldi. Siyah kıyafetler giyenlerin çoğunlukta olduğu yürüyüşte, Filistin bayrağı taşıyanlar ve insanlığa ulaşmaya çalışırken öldürülenlerin anısına semboller taşıyanlar bulunuyordu.


Yürüyüş, Filistin lideri Yaser Arafat'ın mezarından Ramallah'ın merkezindeki Manara Meydanı'na kadar devam etti. Meydanda, Nekbe'nin 76. yılına işaret eden 76 saniyelik bir saygı duruşu gerçekleştirildi.


Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Başkan Yardımcısı Mahmud el-Alul, İsrail'in 76 yıldır Filistin halkını diz çöktürmeye çalıştığını belirterek, İsrail'in ABD'nin siyasi ve askeri desteğiyle Filistin meselesini çözmeye çalıştığını ancak tarihten ders almadığını vurguladı.


Gösteriye katılanlar arasında yer alan Filistinli öğrenciler Ragad Abbasi ve Emced en-Necci, Nekbe'nin Filistinliler için hala devam ettiğini ve İsrail'in zulmünü unutmadıklarını ifade ettiler. Abbasi, atalarının 1948'de sürüldüğü Abbasiye köyünden geldiğini ve bu acı olayın hala belleklerinde tazeliğini koruduğunu belirtti. Necci ise İsrail'in Filistinlilere karşı acımasız politikalarına rağmen, Filistinlilerin mücadele azminden vazgeçmeyeceklerini ve uluslararası toplumdan destek beklediklerini dile getirdi.

Filistinliler, her yıl 15 Mayıs'ta, İsrail'in Nekbe olarak anılan bu tarihteki eylemlerini hatırlamakta ve Filistin halkının yaşadığı acıları vurgulamaktadır.

 

DİĞER HABERLER

Filistinliler yürüyüş düzenledi
Filistinliler yürüyüş düzenledi
15 Mayıs 2024 Çarşamba
Yüzlerce kişi evsiz kaldı
Yüzlerce kişi evsiz kaldı
14 Mayıs 2024 Salı
Putin, Şoygu
Putin, Şoygu'yu görevden alıyor
13 Mayıs 2024 Pazartesi
5,2 büyüklüğünde deprem oldu
5,2 büyüklüğünde deprem oldu
11 Mayıs 2024 Cumartesi