Gazze Salgın Hastalık Riskiyle Yüz Yüze

Gazze salgın hastalık riskiyle yüz yüze

Gazze salgın hastalık riskiyle yüz yüze

Gazze Şeridi'ndeki İsrail saldırıları ve yoğun kuşatma, artık 5 ayı aşkın bir süredir devam ediyor.

Bu süreçte bölgede hijyen sorunları da giderek büyüyor ve hastalıkların yayılmasına neden oluyor. Gazze'de yaşayan Filistinliler, çöp yığınları ve su kirliliği gibi çevresel sorunlardan şikayetçi.
Şeyh Rıdvan mahallesinden Refah’a göç etmek zorunda kalan Ümmü Mahmud el-Hindi, kalabalık bir aile olduklarını ve kamptaki hijyen sorunları yüzünden çocuklarının hasta olduğunu belirtiyor. Özellikle çocuklar,yaşlılar ve hastalar için bu durum büyük bir risk oluşturuyor.
Han Yunus’tan Refah kentine göç eden Ahmed Davud ise kampta derin bir hijyen krizi yaşandığını ve çöplerin her yeri kapladığını dile getiriyor. Bu durum, temel sağlık standartlarının bile sağlanamadığı bir ortamın varlığını işaret ediyor.
İsrail saldırıları başladıktan sonra Cibaliye Mülteci Kampı’ndan Refah’a göç etmek zorunda kalan Abdülkadir Ahmed ise, yayılan kirliliğin özellikle çocuklarda hastalıkların artmasına neden olduğunu vurguluyor. Hijyen sorununun, salgın hastalıkların yayılması riskini artırdığını belirtiyor.
Bu durum, Gazze'deki insanların yaşadığı çaresizliği ve sağlık sorunlarını derinleştiriyor. Uluslararası toplumun bu insani krize acil ve etkili bir çözüm bulma çağrıları artıyor, ancak şu ana kadar somut bir adım atılmış değil.

 

DİĞER HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak'ta
22 Nisan 2024 Pazartesi