İsmail Heniyye: Gazeyye'yi Filistinliler Yönetecek

İsmail Heniyye: Gazeyye'yi Filistinliler yönetecek

Hamas'ın Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Gazze'nin Filistinliler tarafından yönetileceğini belirterek, “Hamas, Gazze'nin idaresinde tek söz sahibi olma konusunda ısrarcı değil ama biz Filistin halkının bir parçasıyız ve ortaklık temelinde ulusal birlik hükümeti kurabilir ve Gazze'nin yönetimi konusunda anlaşabiliriz" dedi.

İsmail Heniyye: Gazeyye'yi Filistinliler yönetecek

Heniyye, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edildiği İstanbul’daki görüşmenin ardından açıklamalarda bulunarak, 7 Ekim’den bu yana ilk kez bir uluslararası basın kuruluşuna konuştuğunu söyledi.

Gazze'nin idaresiyle ilgili bazı alternatifler ortaya atıldığını ancak bunların başarı elde etmesinin mümkün olmadığını söyleyen Heniyye, "Gazze Filistinliler tarafından yönetilir. Hamas, Gazze'nin idaresinde tek söz sahibi olma konusunda ısrarcı değil ama biz Filistin halkının bir parçasıyız ve ortaklık temelinde ulusal birlik hükümeti kurabilir ve Gazze'nin yönetimi konusunda anlaşabiliriz. Bunlar ulusal meselelerdir. Gazze'de, Batı Şeria'da veya her ikisinde de Filistin'in durumunu ne işgalcilerin ne de başkasının düzenlemesine izin vermeyeceğiz." diye konuştu.

Heniyye, "Filistin iç siyasetinin düzenlenmesi için 2 aşamalı bir çağrı yaptık. Bunun ilk aşaması Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) tüm Filistinli grupları kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmesinden oluşuyor. İkinci aşama ise Gazze'nin imarı ile Batı Şeria ve Gazze'deki kurumların tek çatı altında birleştirilmesini üstlenecek, devlet başkanlığı, yasama ve ulusal konsey seçimlerinin yapılmasını sağlayacak ulusal hükümetin kurulmasıdır." diye konuştu.

Gazze'nin Filistin'in ulusal bir parçası olduğunu söyleyen Heniyye, Gazze ve Batı Şeria'yı kapsayan ulusal uzlaşı hükümetinin, savaştan sonra Gazze'yi de yönetmesini beklediklerine işaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la gerçekleştirdikleri toplantıya da değinen Heniyye, Türkiye ziyaretinin Türkiye ile Filistin arasındaki tarihi ve seçkin ilişkiler bağlamında gerçekleştiğini belirtti. Heniyye, Erdoğan'la yaklaşık 2 saat süren önemli bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Toplantıda, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları ve Filistin halkının yaşadıklarıyla ilgili kapsamlı bir açıklama yaptıklarını belirten Heniyye, özellikle Filistin halkına karşı yürütülen soykırım, ateşkese varmak için devam eden müzakereler ve Hamas ile direniş gruplarının "Gazze'de kalıcı ateşkes, İsrail'in Gazze Şeridi'nin tamamından çekilmesi, yerinden edilenlerin evlerine geri dönmesi, yeniden imar, ablukanın kaldırılması ve bir takas anlaşmasına varılması" yönündeki taleplerinde ısrarcı olduklarını Erdoğan'a ilettiklerini aktardı.

Hamas'ın müzakerelerde esneklik gösterirken İsrail'in uzlaşmaz bir tavır takındığını kaydeden Heniyye, müzakerelerin aksamasının ve başarısızlığının sorumluluğunun bu uzlaşmaz tavır olduğunu dile getirdi.

Heniyye, toplantıda Türkiye'nin Gazze'ye yönelik saldırıyı durdurmak için bölgesel ve uluslararası düzeyde yürüttüğü siyasi ve diplomatik çalışmaları, Refah Kapısı üzerinden Gazze'ye gönderdiği yardımları ve Türkiye'nin İsrail'le ticaret konusunda aldığı kararları da ele aldıklarını belirtti.

Gazze'ye yönelik olası bir İsrail saldırısına ilişkin uyarılarda bulunan Heniyye, Refah'a girilmesi durumunda büyük bir katliama yol açabileceğini ve bu nedenle kardeş ülkelere, Mısır ve Türkiye gibi arabuluculara ve Avrupa ülkelerine çağrıda bulunduklarını dile getirdi.

Müzakerelerdeki gelişmeleri de değerlendiren Heniyye, Filistin halkına yönelik saldırıların durdurulmasının öncelikleri olduğunu vurguladı ve İsrail'in, şu ana kadar yapılan tüm oturumlara ve arabulucular aracılığıyla sunulan belgelere rağmen Gazze'de ateşkesi kabul etmediğini ifade etti. Heniyye, İsrail'in taleplerini yerine getirmesi durumunda anlaşmaya hazır olduklarını da belirtti.

 

DİĞER HABERLER

Filistinliler yürüyüş düzenledi
Filistinliler yürüyüş düzenledi
15 Mayıs 2024 Çarşamba
Yüzlerce kişi evsiz kaldı
Yüzlerce kişi evsiz kaldı
14 Mayıs 2024 Salı
Putin, Şoygu
Putin, Şoygu'yu görevden alıyor
13 Mayıs 2024 Pazartesi
5,2 büyüklüğünde deprem oldu
5,2 büyüklüğünde deprem oldu
11 Mayıs 2024 Cumartesi