İsrail Ateşkes Teklifini Kabul Etmedi

İsrail ateşkes anlaşmasını reddetti

İsrail yetkilisi, Hamas'ın kabul ettiği önerinin İsrail'in kabul etmediği "Geniş Kapsamlı" sonuçlar içerdiğini ve Hamas'ın teklifi kabul etme sebebinin  İsrail'in anlaşmayı reddeden taraf olarak göstermek için bir oyun olduğunu savundu.

İsrail ateşkes anlaşmasını reddetti

Hamas, Katar ve Mısır’a, Gazze Şeridi’nde ateşkes anlaşmasına ilişkin önerilerini onayladığını bildirdi. Ateşkes açıklaması Hamas lideri Haniye'den geldi. Hamas'ın internet sayfasından yaptığı yazılı açıklamaya göre, Haniye, Katar ve Mısır'a Gazze Şeridi'ndeki ateşkes anlaşması için sundukları önerileri kabul ettiğini iletti.

Açıklamada, Haniye'nin Katar Başbakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ve Mısır İstihbarat Başkanı Abbas Kamil ile telefon görüşmesi yaptığını ve kendilerine ateşkes anlaşması ile ilgili sundukları önerileri Hamas Hareketi'nin onayladığını duyurdu. Açıklamada, sunulan teklif ve önerilerin içeriği hakkında bilgi paylaşılmadı.

Hamas yetkilisi ateşkes önerisinin kabul edilmesinin ardından "Top artık İsrail'in sahasında" açıklaması yaptı.  Ateşkes haberinin ardındandan Refah'ta kalabalıkların havaya ateş ederek kutlama yaptığı bildirildi.

İSRAİL'DEN AÇIKLAMA 
İsrailli bir yetkili, Hamas'ın kabul ettiği "yumuşatılmış" Mısır önerisinin İsrail tarafından kabul edilmeyeceğini belirterek, "Öneri İsrail'in kabul etmediği "Geniş Kapsamlı" sonuçlar içeriyor dedi.  

Yetkili Hamas'ın açıklamasının İsrail'i anlaşmayı reddeden taraf olarak göstermek için bir oyun olduğunu savundu. 

ANLAŞMA ŞARTLARI 
Hamas yetkilisi , "Ateşkes, yeniden inşa, yerlerinden edilenlerin geri dönemesi ve tutuklu takası anlaşması dahil birçok talebi karşılayan teklifi kabul ettik" açıklaması yaptı. 

Hamas heyetinin ateşkes anlaşması ve bir sonraki adımı görüşmek üzere yakında Kahire'yi ziyaret edeceği bildirildi.
 

DİĞER HABERLER

Filistinliler yürüyüş düzenledi
Filistinliler yürüyüş düzenledi
15 Mayıs 2024 Çarşamba
Yüzlerce kişi evsiz kaldı
Yüzlerce kişi evsiz kaldı
14 Mayıs 2024 Salı
Putin, Şoygu
Putin, Şoygu'yu görevden alıyor
13 Mayıs 2024 Pazartesi
5,2 büyüklüğünde deprem oldu
5,2 büyüklüğünde deprem oldu
11 Mayıs 2024 Cumartesi
Batı açıklarında 7 ceset
Batı açıklarında 7 ceset
11 Mayıs 2024 Cumartesi