İsrail Polisi Kudüs'te Kontrol Noktaları Kurdu

İsrail Polisi Doğu Kudüs'te cuma namazına engel oldu

İsrail polisi, sabah saatlerinden itibaren işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde birden fazla noktada demir bariyerlerle kontrol noktaları oluşturdu. 

 İsrail Polisi Doğu Kudüs'te cuma namazına engel oldu

Bu kontrol noktalarında Filistinlilerin kimliklerini kontrol eden polis, özellikle Filistinli erkeklerin cuma namazı için Mescid-i Aksa'ya geçişine izin vermedi.

Cuma Namazına Engel

İsrailgüçleri, Mescid-i Aksa'ya girmelerine izin vermedikleri Filistinlilerin Eski Şehir çevresinde cuma namazı kılmasına da müsaade etmedi. Eski Şehir'in Aslanlı (Esbat) Kapısı çevresinde toplanan Filistinliler, İsrail polisi tarafından güç kullanılarak alandan uzaklaştırıldı. Bu müdahale sırasında polis ve Filistinliler arasında sözlü atışmalar, arbedeler ve gerginlikler yaşandı.

Süregelen Kısıtlamalar

İsrail polisi, 7 Ekim 2023'ten bu yana Mescid-i Aksa'da namaz kılmak isteyen Filistinlilere kısıtlamalar getiriyor. Ramazan ayında Mescid-i Aksa'da namaz kılmak isteyen Filistinlilere geçen yıllarda olduğu gibi kısıtlama getirilmeyeceği iddia edilse de, mevcut durum Filistinlilerin ibadet özgürlüğünü ciddi şekilde kısıtlıyor. Bu kısıtlamaların, bölgedeki gerilimi artırmasından endişe ediliyor.

İbadet Engeli ve Gerginlik

Mescid-i Aksa'ya ibadet için gitmek isteyen Filistinlilerin engellenmesi, bölgedeki tansiyonu yükseltiyor. İsrail’in uyguladığı bu kısıtlamalar, Filistinlilerin ibadet hakkını ihlal ederken, bölgede artan gerilim ve gerginliklerin kaynağı olmaya devam ediyor. İbadet edenlerin engellenmesi, bölgede huzursuzluk yaratırken, uluslararası toplumun da dikkatini çekiyor.

Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

Tokyo’da 15 Temmuz etkinliği
Tokyo’da 15 Temmuz etkinliği
15 Temmuz 2024 Pazartesi
İngiltere
İngiltere'de cezaevi krizi!
13 Temmuz 2024 Cumartesi