Katledilen Azerbaycanlılar Anılıyor

Katledilen Azerbaycanlılar anılıyor

Katledilen Azerbaycanlılar anılıyor

1918 yılında Ermeni çeteler tarafından gerçekleştirilen ve 50 bin kişinin hayatını kaybettiği katliam, Azerbaycanlıların Soykırımı Günü'nde anılıyor.

Azerbaycan topraklarında 106 yıl önce yaşanan bu acı olay, ülke tarihinin en kara sayfalarından biri olarak görülüyor. Çarlık Rusyası'nın son dönemlerinde çeşitli bölgelere yerleştirilmiş Ermeni nüfusu, otorite boşluğunu fırsat bilerek Azerbaycanlılara yönelik saldırılar düzenledi ve topraklarını ele geçirmeye çalıştı.
1905'ten itibaren örgütlenip silahlanan Ermeni gruplar, başta Bakü olmak üzere Azerbaycan'ın çeşitli bölgelerinde kargaşa ve şiddet olaylarına neden oldu. 1917'deki Rus Devrimi ile Çarlık rejimi yıkılınca, Bolşeviklerin yönetimi ele geçirmesiyle birlikte Ermeni liderler, Bolşeviklerden siyasi ve mali destek sağlayarak Azerbaycanlılara karşı saldırıları artırdılar.
1918 yılında, 30 Mart ile 3 Nisan tarihleri arasında, Bakü, Şamahı, Guba, Haçmaz, Lenkeran, Hacıgabul, Salyan, Zengezur, Karabağ, Nahçıvan ve diğer bölgelerde Ermeni ve Bolşevik çeteler tarafından 50 bin Azerbaycanlının katledildiği dehşet verici bir olay yaşandı. Ancak, Osmanlı İmparatorluğu'nun desteğiyle gönderilen Kafkas İslam Ordusu'nun müdahalesi sonucunda katliam sona erdi ve Azerbaycan, çetelerden temizlendi.
Azerbaycan'da, 1918'de yaşanan bu soykırım, hala büyük bir acı ve travma olarak hatırlanmaktadır. Bu nedenle, olay her yıl 31 Mart'ta "Azerbaycanlıların Soykırımı Günü" olarak anılmaktadır.
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımla soykırımın kurbanlarını andı ve bu acıyı paylaştı.
Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı da soykırımın yıl dönümü dolayısıyla bir bildiri yayımlayarak, geçmişten ders çıkarmak gerektiğini ve Ermenistan'a karşı intikamcı eğilimlerden kaçınılması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırılarının ve işgalinin hala devam ettiği ve etnik nefret politikasının sürdüğü belirtildi.

 

DİĞER HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak'ta
22 Nisan 2024 Pazartesi