Kirli Sular Filistin Topraklarına Bırakılıyor

Kirli sular Filistin topraklarına bırakılıyor

Kirli sular Filistin topraklarına bırakılıyor

Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinden ve Immanuel'deki sanayi bölgesinden tahliye edilen sıvı ve katı atıklar, hem halk sağlığını tehdit ediyor hem de tarım alanlarını kullanılamaz hale getiriyor.

İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana bombaladığı Gazze'de Filistinliler, saldırıların yanı sıra yerleşimcilerin baskıları ve beraberinde getirdikleri sorunlarla mücadele ediyorlar.
Filistin Merkezi İstatistik Bürosu verilerine göre, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinde yılda yaklaşık 40 milyon metreküp atık su üretiliyor ve bunun yaklaşık %90'ı arıtılmadan Filistin topraklarına boşaltılıyor.
İtalyan insani yardım kuruluşu Cesvi'nin 2019'daki çalışmalarına göre, kişi başına düşen katı atık miktarı Filistinlilere kıyasla İsrailli yerleşimcilerde daha fazla. Bu da her gün yaklaşık 1200 ton katı atığın yasa dışı yerleşim birimlerinden ortaya çıktığını gösteriyor.
Norveç Mülteci Konseyi (NRC) tarafından geçen hafta yayımlanan bir rapora göre, Batı Şeria'daki yerleşimlerden boşaltılan atık suların çevre üzerindeki etkisi incelendi. Bu çalışmalar sonucunda, atık suların içinde insan sağlığını tehdit eden bakterilere, ağır metaller ve kimyasal kirleticilere rastlandı.
Araştırmalar, atık suların tarım alanlarını da olumsuz etkilediğini gösteriyor. Özellikle Vadi Şakit'teki tarım alanlarında ve Immanuel'deki sanayi bölgesinde deşarj edilen atık sular, bitki örtüsüne zarar vererek tarım alanlarını kullanılamaz hale getiriyor.
Kirliliğin etkisiyle ekosistemlerde de değişimler yaşanıyor. Özellikle Vadi Şakit ve Immanuel sanayi bölgesinde istilacı bitki türlerinin yayılması gözlemleniyor.
Uzmanlar, bu kirliliğin Filistinliler üzerindeki baskıyı artırdığını ve iklim değişikliğinin etkileriyle birleşerek daha da zorlu bir durum yarattığını belirtiyorlar. Bu durum, hem halk sağlığını hem de çevreyi ciddi şekilde tehdit ediyor.

 

DİĞER HABERLER

İran, Portekiz gemisine el koydu
İran, Portekiz gemisine el koydu
13 Nisan 2024 Cumartesi