“Metresti” “kraliçe” oldu: Camilla'nın Geleceği

Kral 3. Charles ölürse Camilla'yı bekleyen gelecek ne?

Kral 3. Charles ölürse Camilla'yı bekleyen gelecek ne?

Dün gece Buckingham Sarayı'ndan yapılan resmi duyuruya göre Kral 3. Charles, kanser teşhisi aldı.

Hastalık çok erken fark edildi. Tedaviye hemen başlanacaktı. Üstelik Kral'ın psikolojik durumu da kötü değildi. Ama yine de sadece İngiliz kraliyet ailesinde bir telaş başladı...
Sonuçta ülkenin ve ailenin başındaki kişi bir süreliğine görevlerini yerine getiremeyecekti. Onun yerine kimlerin vekalet edeceği konuşuldu. Tabii ki büyük oğlu ve ilk sıradaki veliahtı Prens William, eskisinden daha fazla sorumluluk üstlenmek zorundaydı. Onun için zor bir durum bu. Çünkü karısı Kate Middleton da ne olduğu net açıklanmayan ancak belli ki ciddi bir sağlık sorunu yaşıyordu. Tam bunun üzerine babasının hastalığı tuzu biberi oldu.Son gelen haberlere göre aileyle arası bozuk olan küçük oğlu Harry de babasının durumu nedeniyle ülkesine dönecekti. Ayrıca ailede önceden belirlenen kurallara göre Kral'a vekalet edecek başka üyeler de var.
Bütün bunlar bir yana merak konusu olan bir kişi daha var: Kraliçe Camilla... Elbette kimin ne zaman bu dünyaya veda edeceği bilinmez.

Ama ola ki Kral, kendisinden önce ölürse zaten kendini aileye de halka da zor kabul ettiren Camilla'nın hali ne olacaktı? Aslında bu konu Charles, 74 yaşında tahta çıktığında bir kez daha konuşulmuştu. Bu son gelişmeler nedeniyle bir kez daha gündemin ilk sırasına yükseldi. DÜNYANIN EN ÇOK NEFRET EDİLEN KADINI
Camilla Parker Bowles adı neredeyse yarım asırdır dünya sahnesinde...
Sadece ismi değil kendisi de üstelik.
Çok eskiden, yıllar önce, o dönemde bekar bir prens olan Charles'ın sevgilisi olarak anıldı. Charles'ın Diana ile evlenmesinden sonra bu kez "metres" ya da "ikinci kadın" olarak adlandırıldı. Bununla da kalmadı, uzun süre "dünyanın en çok nefret edilen kadını" unvanını kimselere kaptırmadı.

Ama köprülerin altından çok sular aktı ve Camilla, önce Charles'ın karısı oldu, onun tahta çıkmasının ardından da "kraliçe".

Aslında normal koşullarda "konsort kraliçe" olarak anılması gerekirken, önce kraliçenin sonra da kocasının ona büyük bir jest yapması sonucu düpedüz kraliçe oldu.

75 yaşındaki Camilla, kocası Charles ile birlikte geçen yıl 6 Mayıs'taki törende tacını da giydi.

Özetlemek gerekirse bir dönem "ikinci kadın", "Diana'nın yuvasını yıkan kadın" ya da "metres" olarak anılan Camilla tarih sayfalarına "Kraliçe Camilla" olarak çoktan geçti bile.

Elbette kendisi de biliyordur ama bu durum kocası Charles hayatta olduğu sürece geçerli. Yani eğer kendisinden önce kocası Charles hayata veda ederse onun için durum değişecek.KOCASI KENDİSİNDEN ÖNCE ÖLÜRSE NE OLACAK?
Eğer Charles kendisinden önce hayata veda ederse Kraliçe Camilla'nın durumu ne olacak? Babasının ardından tahta geçecek olan William "kral", karısı Kate Middleton da konsort kraliçe ya da belki kraliçe olacak. Böyle bir durumda Camilla'ya ne olacak? Nasıl bir unvan taşıyacak?
Charles, hayatı boyunca gerçekten sevdiği, hatta evlenmek için annesine bile 'kafa tuttuğu' kadının kendisinden sonraki geleceğini hiç düşünmüyor.
Zaten bu durum İngiliz kraliyet ailesi içinde de uzun süredir tartışma konusu. Bir başka deyişle düzenlemeler önceden yapılıyor.

"KRALİÇE DOWAGER" UNVANI TAŞIYACAK
Aile uzunu süredir bu konuyu konuşuyor. William'ın kral olarak tahta geçmesinin ardından Camilla'nın durumu ve unvanının ne olacağı da uzun uzun ele alındı. Sonunda, kocası Charles'ın kendisinden önce ölmesi durumunda Camilla'nın Kral'ın dul eşi olarak "Kraliçe Dowager" unvanı taşıması kararlaştırıldı. Bu unvan ilk olarak 1830 yılında Kraliçe Adelaide tarafından kullanılmıştı. 
 İngiliz kraliyet ailesinde eşinden daha uzun süre hayatta kalan en yakın örnek ise Kraliçe 2. Elizabeth'in, aynı zamanda adaşı da olan annesi. Eşi Kral 6. George öldükten sonra uzun yıllar yaşayan 1. Elizabeth Ana Kraliçe (Queen Mother) unvanını taşıdı.
Elbette Ana Kraliçe Elizabeth ile Camilla, kral eşi olmaları dışında herhangi bir ortak noktaya sahip değiller. Camilla, kraliyet ailesinin gelini ama geçmişten gelen herhangi bir kan bağı yok.
Charles ile Diana 1992 yılında resmen yollarını ayırdıklarını duyuruncaya kadar da "Prens'in metresi"ydi.
Camilla 2005 yılında Charles ile evlendiğinde otomatik olarak Galler Prensesi oldu. Çünkü Charles, veliahtların taşıdığı Galler Prensi unvanını taşıyordu.
Ama bu unvan Diana ile özdeşleştiği için bu Camilla toplum içinde hiçbir zaman Galler Prensesi olarak anılmadı. Bu çok değerli görülen unvanı hiç kullanamadı. Onun yerine Cornwall Düşesi olarak anıldı.
6 Mayıs'taki taç giyme töreni için hazırlanan davetiyede de Kral 3. Charles, hayatı boyunca geçekten sevdiği tek kadın olan Camilla'yı onurlandıran satırlara yer verdi ve bir durumu da açıkça gözler önüne serdi.
Davetiyede Majesteleri "Kral III Charles ve Kraliçe Camilla'nın taç giyme töreni” satırları yer aldı.
Böylece Camilla'nın, Charles'ın hükümdarlığı sırasında "konsort kraliçe" değil sadece "kraliçe" olarak anılacağı da açıkça ortaya çıktı.
 

Etiketler:
İngiltere

DİĞER HABERLER

Çad
Çad'da darbe girişimi
28 Şubat 2024 Çarşamba