Mart Ayı Sıcaklık Rekoru Kırıldı

Mart ayı sıcaklık rekoru kırıldı

Mart ayı sıcaklık rekoru kırıldı

Yunanistan'da, 2023-2024 kış döneminde yaşanan olağanüstü sıcaklıklar, mart ayının son dört gününde de rekor seviyelere ulaştı. Yunanistan Meteoroloji Dairesi verilerine göre, 28-31 Mart tarihleri arasında ülkenin birçok bölgesinde sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyretti.

Mart ayında tarihi sıcaklık rekorları kırılarak 30 dereceye yaklaşan sıcaklıklar yaşandı. En yüksek sıcaklık, 31 Mart'ta Livadia kentinde 29,8 derece olarak kaydedildi.
Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgası, yanında Afrika tozunu da getirerek birçok bölgeyi etkisi altına aldı. Uzmanların tahminlerine göre, bu sıcak hava dalgası yarın da rekorları kırarak sıcaklıkların 30-31 dereceye ulaşmasına neden olabilir.
Yunanistan Meteoroloji Dairesi'nin yayımladığı analize göre, 2023-2024 kış dönemi ülkenin kaydedilmiş en yüksek sıcaklıklı kışı oldu. Aralık 2023, Ocak ve Şubat 2024 aylarında sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Bu durum, Yunanistan'ın kış sıcaklığının 1960'tan bu yana 1,8 derece artarak 11 derecenin üzerine çıktığını gösteriyor.
Geçtiğimiz haftalarda Yunanistan Göğüs Hastalıkları Birliği, Afrika üzerinden gelen "çöl tozu"nun insan sağlığı için toksik ve zararlı olduğunu belirtti. "Çöl tozu", polen, bakteri ve mantarlarla birleşerek solunum sistemi başta olmak üzere insan sağlığı için zararlı küçük parçacıklar içeriyor. Bu nedenle, solunum sorunu olan bireylerin dikkatli olması öneriliyor.

 

DİĞER HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak'ta
22 Nisan 2024 Pazartesi