Müslüman Gence Hizmet Madalyası

Müslüman gence hizmet madalyası

Müslüman gence hizmet madalyası

Moskova'da gerçekleşen terör saldırısında, "Crocus City Hall" konser salonunda, 15 yaşındaki Müslüman genç İslam Halilov, 100'den fazla kişiyi kurtararak Rusya Müslümanları "Hizmet Madalyası" ile ödüllendirildi.

Rusya Müslümanları Dini İdaresi ve Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynutdin liderliğinde Moskova Merkez Camisi'nde düzenlenen törende, Halilov ve ailesi de katıldı. Gaynutdin, camide Cuma namazı öncesinde Halilov'a "Hizmet Madalyası"nı takdim ederek, minnettarlığın simgesi olarak değerlendirdi.
Gaynutdin, saldırı sırasında insanların kurtulmasına yardım eden herkese teşekkür etti ve 14 yaşındaki Artyom Donskov'un da aynı madalyaya layık görüldüğünü belirtti. Donskov'un törene katılamadığını aktardı.
Gaynutdin, insanların genellikle kendi hayatlarını kurtarmaya odaklandığını ancak bazılarının kritik anlarda etrafındakilerin hayatlarını kurtarmaya çalıştığını vurguladı. Halilov'un 100'den fazla kişinin hayatını kurtardığına dikkat çekerek, ödülün asıl mükafatının Allah'tan geleceğini ifade etti.
Crocus City Hall'de yarı zamanlı olarak çalışan 15 yaşındaki Halilov, teröristlerin saldırısı sırasında doğru tahliye koridorunu göstererek insanların güvenli bir yere ulaşmasını sağlamıştı. Halilov'un saldırı anına dair cep telefonuyla çektiği video görüntüleri sosyal medyada paylaşılmıştı.
Terör saldırısı, Moskova'daki "Crocus City Hall" konser salonunda 22 Mart akşamı gerçekleşmişti. Saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 144 olarak güncellenmişti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, saldırıyı düzenleyen 11 kişiden 4'ünün de aralarında olduğu toplam 11 kişinin yakalandığını duyurmuştu. Mahkemede 8 şüpheli tutuklanmıştı.

 

DİĞER HABERLER