Rus Sporculara Olimpiyat Boykotu

Olimpiyatlarda Rus ve Belaruslu atletlere yasak

Olimpiyatlarda Rus ve Belaruslu atletlere yasak

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Paris'teki 2024 Yaz Olimpiyatları açılış töreninde Rus ve Belaruslu sporcuların yer almayacağını açıkladı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Paris, Fransa'da düzenlenecek olan 2024 Yaz Olimpiyatları'na Rusya ve Belarus'tan gelen atletlerin açılış seremonisine katılmasına müsaade etmeyeceğini duyurdu.

IOC'nin yaptığı açıklamaya göre, 26 Temmuz'da Seine Nehri üzerinden Eyfel Kulesi'ne doğru yapılacak olan teknelerle açılış töreni, Rus ve Belaruslu atletleri içermeyecek.

Rus ve Belaruslu sporcuların olimpiyatlara tarafsız bir statü ile katılabilmeleri için belirlenen şartlar arasında, Ukrayna'nın işgaline açık bir destek vermemeleri ve askeri ya da devletin güvenlik organlarıyla ilişkilerinin bulunmaması gibi koşullar bulunmakta.

Paris 2024 Olimpiyatları'nda, yaklaşık 36 Rus ve 22 Belaruslu atletin tarafsız bayrak altında yarışması öngörülüyor. Bu atletlerin 11 Ağustos'taki kapanış törenine katılıp katılmayacakları ise daha sonraki bir tarihte karara bağlanacak.
 

DİĞER HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak'ta
22 Nisan 2024 Pazartesi