İspanya Da Filistin Devletini Tanıyacak

Pedro Sanchez'ten Filistin’e destek: İspanya da Filistin'i tanıyacak

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, 28 Mayıs'ta Bakanlar Kurulu'nun haftalık olağan toplantısında alınacak bir kararla Filistin devletini resmen tanıyacaklarını duyurdu.

Pedro Sanchez'ten Filistin’e destek: İspanya da Filistin'i tanıyacak

Sanchez, İspanya Meclisi'ndeki konuşmasında, "Sözlerin eyleme geçme vakti geldi. Bu bir son değil, başlangıç." diyerek Filistin devletini tanıma kararı alacaklarını açıkladı.
Sanchez'in duyurusu, Meclis'teki hükümet ortağı siyasi partilerin milletvekilleri tarafından ayakta alkışlandı.


İspanya Meclisi, Kasım 2014'te Filistin devletinin tanınması yönünde bir karar almıştı; bu nedenle Bakanlar Kurulu'nun 28 Mayıs'ta alacağı karar, Filistin devletinin İspanya tarafından resmi olarak tanınması anlamına gelecek.
Sanchez, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun tüm ateşkes çağrılarına "sağır" olduğunu ve "Filistin ile ilgili hiçbir barış planı bulunmadığını" belirterek, "Çok açık şekilde duvarlar örülse de halklar bombalansa da Filistin toprakları hayatta kalacaktır." dedi.


Sanchez, Filistin devletinin tanınması kararı alırken önceliklerinin "barış, adalet ve tutarlılık" olduğunu vurguladı. "Barış diyorum çünkü tek çözüm var o da İsrail ve Filistin'in eşit şartlarda tanındığı iki devletli çözüm." şeklinde konuşan Sanchez, "İspanya olarak Filistin'e elimizden geldiği kadar yardım etmeye devam edeceğiz. Ne kadar fazla ülke Filistin'i tanırsa o kadar iyidir ve daha fazla baskı kurulur. Bu son değil, başlangıçtır." ifadelerini kullandı.Sanchez, "Bu kararımız kimseye karşı değildir. İspanya'da aşırı sağ ve sağın söylediği ya da İsrail'in savunduğu gibi İsrail'e karşı da değildir." dedi.
Sanchez ayrıca, gelecek haftalarda Gazze'den kanser hastası ya da sağlık durumları ağır olan 30 kadar çocuğun İspanya'ya getirilerek her türlü sağlık hizmetlerinin verileceğini açıkladı.
Filistin'i tanıma kararının bazı ülkeleri rahatsız edeceğini ve sonuçları olacağını bildiklerini de kaydeden Sanchez, "Bu kararın sonuçlarını kabul etmeye hazırız." diye konuştu.

Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

Nijer halkı Türkiye’ye minnettar
Nijer halkı Türkiye’ye minnettar
17 Haziran 2024 Pazartesi
Hakan Fidan Rusya’da
Hakan Fidan Rusya’da
10 Haziran 2024 Pazartesi
Fas’tan Filistine destek
Fas’tan Filistine destek
7 Haziran 2024 Cuma
Refah hayalet kente döndü
Refah hayalet kente döndü
1 Haziran 2024 Cumartesi
3 İtalyan polisi uçurumdan düştü
3 İtalyan polisi uçurumdan düştü
29 Mayıs 2024 Çarşamba