PKK Belçika'da Hareket Alanı Buluyor

PKK Belçika'da hareket alanı buluyor

Belçika'da terör örgütü PKK yanlılarının Cheratte köyündeki şiddeti, PKK'nın ülkedeki varlığı ve hareket serbestisi konusunu yeniden gündeme getirdi.

PKK Belçika'da hareket alanı buluyor

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından yayınlanan "Avrupa'da PKK Yapılanması" başlıklı kitaba göre, Türkiye'nin aradığı teröristler ve KCK terör örgütünün yapılanmasına mensup birçok PKK üyesi, Belçika'da açık bir şekilde PKK adına eylemler düzenleyerek kamusal alanda faaliyet gösteriyorlar.
Belçika'nın PKK'ya sunduğu hoşgörü ortamı, terör örgütünün ülkeye yerleşmesini kolaylaştırdı. Özellikle 1980'lerin sonunda Avrupa'ya kaçan PKK mensupları, Belçika'da örgütlenme imkanı buldular.
PKK mensupları, Belçika'da "sivil toplum kuruluşları" adı altında faaliyet göstererek destekçi kitlesi oluşturmaya çalıştılar. Belçika, 1990'lardan itibaren PKK'ya sadece destekçilerine değil, teröristlere de kucak açan bir ülke haline geldi.
PKK, Belçika'da kurduğu çatı yapılanmalarıyla faaliyetlerini genişletti ve özellikle Brüksel'in Avrupa Birliği'nin merkezi olması avantajını kullanarak siyasi alanda etkinlik gösterdi.
Terör örgütü, Belçika'nın politikaları nedeniyle Brüksel'i Avrupa'daki faaliyetlerinin merkezi haline getirdi.
Belçika'daki PKK yapılanmaları arasında Avrupa Demokratik Kürt Toplum Kongresi (KCDK-E) ve Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) gibi çatı örgütler bulunuyor. Bu çatı örgütlerinin altında birçok sözde gençlik ve kadın yapılanmaları yer alıyor.
PKK'nın Belçika'da propaganda ve sempatizan kazanma çabalarının yanı sıra yasa dışı ekonomik faaliyetlerde de bulunduğu biliniyor. Örgüt, yasal görünümlü para toplama faaliyetleri ve uyuşturucu kaçakçılığıyla gelir elde ediyor.
Belçika'daki PKK destekçileri, son zamanlarda Brüksel'de ve Liege'e bağlı Cheratte köyünde şiddet olaylarına karıştılar. Ancak polis, bu olaylara müdahale etmediği için eleştirildi.
Son olarak, Brüksel'e yakın Heusden-Zolder kentinde PKK yandaşlarının nevruz kutlamaları sırasında Türk topluluğuna yönelik provokatif eylemler gerçekleşti. Bu olaylar, Türk asıllı vatandaşlar ile PKK destekçileri arasında gerginliklere neden oldu.
Terör örgütü PKK'nın Belçika'daki faaliyetleri, Türkiye ve Avrupa için ciddi bir güvenlik tehdidi oluşturmaya devam ediyor.

 

DİĞER HABERLER

Tokyo’da 15 Temmuz etkinliği
Tokyo’da 15 Temmuz etkinliği
15 Temmuz 2024 Pazartesi
İngiltere
İngiltere'de cezaevi krizi!
13 Temmuz 2024 Cumartesi
Gazzeli çocuk açlıktan öldü
Gazzeli çocuk açlıktan öldü
29 Haziran 2024 Cumartesi
İran seçimleri ikinci tura kaldı
İran seçimleri ikinci tura kaldı
29 Haziran 2024 Cumartesi