Rusya’dan İsrail’e Tepki

Rusya’dan İsrail’e tepki

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, İsrail'in Ukrayna'nın Rus topraklarına yönelik saldırılarına karşı Rusya'yı kınamasını talep etmesine tepki gösterdi. 

Rusya’dan İsrail’e tepki

Zaharova, bu durumun İsrail'in İran'a yönelik tutumunu sorgulamak için bir fırsat olduğunu ifade etti.
Zaharova, Telegram kanalından yaptığı açıklamada, İsrail'in Moskova Büyükelçisi Simona Halperin'in, "Rusya'dan, İran'ın İsrail'e saldırılarını kınamayı bekledikleri" yönündeki talebine yanıt verdi. Zaharova, İsrail'in Ukrayna'ya yönelik saldırıları kınadığını hatırlamadığını belirtti ve İsrailli yetkililerin Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'yi destekleyen açıklamalarını hatırlattı.
Rusya Dışişleri Bakanlığı daha önce, İran'ın İsrail'e gerçekleştirdiği hava saldırılarına ilişkin tarafları itidalli davranmaya çağırmıştı. Ancak Zaharova, İsrail'in İran'a yönelik saldırılara karşı Rusya'nın tutumunu sorgulayan İsrail'in taleplerine tepki gösterdi.
İran-İsrail gerilimi son dönemde tırmanmış durumda. İsrail, 1 Nisan'da İran'ın Şam'daki konsolosluk binasına hava saldırısı düzenlemişti. İran, bu saldırıyı ülkesine yapılan bir saldırı olarak nitelendirerek misilleme yapacağını duyurmuştu. İran, dün İsrail'e bir dizi füze ve insansız hava aracı saldırısı gerçekleştirmişti. Bu durum, bölgedeki gerilimi artırarak uluslararası toplumun dikkatini çekmişti.

 

DİĞER HABERLER

Filistinliler yürüyüş düzenledi
Filistinliler yürüyüş düzenledi
15 Mayıs 2024 Çarşamba
Yüzlerce kişi evsiz kaldı
Yüzlerce kişi evsiz kaldı
14 Mayıs 2024 Salı
Putin, Şoygu
Putin, Şoygu'yu görevden alıyor
13 Mayıs 2024 Pazartesi
5,2 büyüklüğünde deprem oldu
5,2 büyüklüğünde deprem oldu
11 Mayıs 2024 Cumartesi