TBMM ve KKTC Cenevre'de Bir Araya Geldi

TBMM ve KKTC Cenevre'de bir araya geldi

TBMM ve KKTC Cenevre'de bir araya geldi

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhuriyet Meclisi heyetleri, Cenevre'de bir araya geldi.

Parlamentolar Arası Birlik'in (IPU) bu yılki 148. genel kurul toplantısı, Cenevre Uluslararası Konferans Merkezi'nde başladı.
TBMM ve KKTC Cumhuriyet Meclisi heyetleri, toplantı marjında bir araya geldi ve Türkiye ile KKTC meclisleri arasındaki işbirliği, dış temsilde yapılabilecek katkılar ile Kıbrıs Türklerinin hak ve menfaatlerinin parlamenter platformlarda daha etkili bir şekilde gündeme getirilmesi konularını ele aldı.
Görüşmede, TBMM heyetinden AK Parti Erzurum Milletvekili Fatma Öncü ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Zuhal Karakoç Dora ile KKTC heyetinden Ulusal Birlik Partisi Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekili Asım Akansoy ve Demokrat Parti Milletvekili Serhat Akpınar yer aldı.
Türkiye'nin BM Cenevre Ofisi Nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Güven Begeç ve KKTC Cenevre Temsilcisi Kemal Köprülü ile iki ülkeden diğer yetkililer de toplantıda hazır bulundu.
TBMM ve KKTC heyetlerinin, IPU'nun 148. Genel Kurulu Toplantısı kapsamında temaslarına devam edecek.
IPU'nun 148. Genel Kurulu Toplantısı, 50 parlamento başkanı dahil 140 ülkeden yaklaşık 1600 katılımcıyla gerçekleşiyor. Bu yıl oturum kapsamında "parlamenter diplomasi" ve "barış ve anlayış için köprüler kurmak" temaları öne çıkacak ve delegelerin bu konularda parlamento eylemlerini şekillendirmek için müzakere yapması bekleniyor. Toplantı, 27 Mart'ta sona erecek.

 

DİĞER HABERLER