Tiktok İçin Kötü Haber ABD Yasaklıyor

Tiktok'un yasaklanmasını içeren yasa tasarısı kabul edildi

Temsilciler Meclisi'nde yapılan oylamada, TikTok'un ABD'deki varlıklarının başka bir şirkete satılmaması durumunda ülkede yasaklanmasını içeren yasa tasarısı kabul edildi.

Tiktok'un yasaklanmasını içeren yasa tasarısı kabul edildi

ABD Temsilciler Meclisi, bugün yaptığı oylamada, Çinli ByteDance şirketinin sahibi olduğu sosyal medya platformu TikTok'un ABD'de tamamen yasaklanmasını sağlayabilecek bir yasa tasarısını kabul etti.

Yasa tasarısı, TikTok'un ABD'deki varlıklarının başka bir şirkete satılmaması durumunda platformun yasaklanmasını içeriyor. Oylamada 360'a karşı 58 oy alarak kabul edildi. Tasarının ABD Senatosu'nda gelecek hafta oylanması bekleniyor.

Tasarıyı hazırlayan Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyesi Michael McCaul, "Bu yasa tasarısı Amerikalıları, özellikle de Amerikalı çocukları TikTok uygulamasındaki Çin propagandasının kötü etkisinden korumakta. Bu uygulama Amerikalıların telefonlarında casus balonu" dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, tasarının kabul edilmesi halinde imzalayacağını söylemişti. Buna göre TikTok'un satılması için ByteDance'e 270 gün tanınacak ve Biden, satışta ilerleme kaydedildiği takdirde bu süreyi 90 gün daha uzatabilecek.

TikTok tarafından yapılan açıklamada ise "170 milyon ABD'liyi ifade özgürlüğünden mahrum bırakacak, 7 milyon işletmeye zarar verecek ve ABD ekonomisine yılda 24 milyar dolar katkıda bulunan bir platformu kapatmak için önemli dış ve insani yardım kılıfını kullanmanın talihsiz olduğu" ifadeleri kullanıldı. TikTok CEO'su Shou Zi Chew ise TikTok kullanıcılarına seslenerek "Sizin için savaşmaktan ve sizi savunmaktan vazgeçmeyeceğiz" dedi.
 

DİĞER HABERLER

Filistinliler yürüyüş düzenledi
Filistinliler yürüyüş düzenledi
15 Mayıs 2024 Çarşamba
Yüzlerce kişi evsiz kaldı
Yüzlerce kişi evsiz kaldı
14 Mayıs 2024 Salı
Putin, Şoygu
Putin, Şoygu'yu görevden alıyor
13 Mayıs 2024 Pazartesi
5,2 büyüklüğünde deprem oldu
5,2 büyüklüğünde deprem oldu
11 Mayıs 2024 Cumartesi