Türk Devletleri Teşkilatı Semineri Başladı

Türk Devletleri Teşkilatı semineri başladı

Taşkent'te düzenlenen "Basın Müşavirlikleri 2024: Ulusal ve Uluslararası Deneyim" konulu seminer, Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) üyesi ülkelerin ilgili bakanlık ve devlet kurumlarının basın müşavirleri ile medya temsilcilerinin katılımıyla başladı.

Türk Devletleri Teşkilatı semineri başladı

Seminerde, Türkiye'nin Taşkent Büyükelçisi Olgan Bekar, Özbekistan Enformasyon ve Kitle İletişim Ajansı Başkanı Asad Hocayev, AA Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. İsmail Çağlar, AA Yayınlar ve Prodüksiyonlar Koordinatörü Oğuz Karakaş ile AA Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Erman Yüksel de yer aldı.


Hocayev, Türk halklarının birbirlerine sıkıca bağlı olduğunu vurgulayarak, farklı konularda işbirliği yapmalarının ve ortak tutum sergilemelerinin önemine dikkat çekti. TDT ile işbirliğinin, Özbekistan'ın komşu ve diğer ülkelerle ilişkilerinin geliştirilmesinde yeni imkanlar sunduğunu belirtti.

Büyükelçi Bekar, TDT'nin Türk halkları arasında çok taraflı işbirliğini destekleme konusunda büyük ilerleme kaydettiğini ifade ederek, medya ve bilginin dünyadaki rolünün her zamankinden daha önemli olduğunu söyledi. Türk dünyasında kamu diplomasisinin kullanılması, dezenformasyonla mücadele, medya uzmanlarına yönelik değişim programları ve eğitim kurslarının öncelikli işbirliği alanları olduğunu vurguladı.


Yüksel, sunumda 39 ofis ve yayın merkezi ile 144 ülkede 143 uyruklu çalışanıyla faaliyet gösteren AA'nın 13 dilde yayın yaptığını belirterek, günlük ortalama 1368 haber, 4036 fotoğraf, 357 video, 15 infografik ürettiğini ve 22 canlı yayın gerçekleştirdiğini söyledi.

AA muhabirlerinin sıcak noktalar da dahil dünyanın birçok noktasında çalışmalarını sürdürdüğünü kaydeden Yüksel, ajans muhabirlerince üretilen görsellerin dünyanın önde medya kuruluşlarınca kullanıldığını vurguladı.​​​​​​​

Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

Nijer halkı Türkiye’ye minnettar
Nijer halkı Türkiye’ye minnettar
17 Haziran 2024 Pazartesi
Hakan Fidan Rusya’da
Hakan Fidan Rusya’da
10 Haziran 2024 Pazartesi
Fas’tan Filistine destek
Fas’tan Filistine destek
7 Haziran 2024 Cuma
Refah hayalet kente döndü
Refah hayalet kente döndü
1 Haziran 2024 Cumartesi
3 İtalyan polisi uçurumdan düştü
3 İtalyan polisi uçurumdan düştü
29 Mayıs 2024 Çarşamba