Ukrayna'da Şok Karar Genelkurmay Başkanı Değişti

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Zalujni görevden alındı

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Zalujni görevden alındı

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujni'nin görevden alındığını duyurdu. Görevden alınan Zalujni'nin yerine Kara Kuvvetleri Komutanı Aleksandr Sırskiy getirildi.


Ukrayna ile Rusya arasındaki savaş 2. yılını doldurmaya yaklaşırken, Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, ordunun üst yönetiminde değişikliğe gitti. Aylardır Zelenski ile anlaşmazlık yaşadığı bilinen Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujni görevden alındı. Görevden alınan Zalujni'nin yerine Kara Kuvvetleri Komutanı Aleksandr Sırskiy atandı.
VALERİY ZALUJNİ KİMDİR?
Valeriy Zalujni, Şubat 2022'den beri savaşı yönetiyordu. Ukraynalılar tarafından kahraman olarak görülen Zalujni için "Demir Komutan" deniliyordu. 49 yaşındaki Zalujni, göreve getirildikten yalnızca 7 ay sonra, topyekün bir işgale karşı ülke savunmasına liderlik ediyordu. Sovyetler Birliği ordusunda görevli bir çiftin çocuğu olarak dünyaya gelen Zalujni’nin Sovyet ordusundaki keskin hiyerarşiye mesafeli olduğu biliniyordu. 1990’larda Ukrayna’da askeri okula yazıldığında, ülke çoktan bağımsızlığını elde etmişti. Savaş alanındaki ilk deneyimi, 2014 yılında ülkenin doğusunda ayrılıkçı gruplar ile mücadele noktasında oldu.
 

Etiketler:
ukrayna

DİĞER HABERLER

Çad
Çad'da darbe girişimi
28 Şubat 2024 Çarşamba
Rusya’dan ABD
Rusya’dan ABD'ye nota
23 Şubat 2024 Cuma