Uluslararası Kurumlara Yakıt Yardımı Çağrısı

Uluslararası kurumlara yakıt yardımı çağrısı

Gazze'nin Deyr el-Belah kentinde bulunan Aksa Şehitleri Hastanesi, İsrail'in Refah ve Kerm Ebu Salim sınır kapılarını kapatması sonucu yakıt sıkıntısı yaşadığı için uluslararası kurumlara yakıt yardımı yapılması çağrısında bulundu.

Uluslararası kurumlara yakıt yardımı çağrısı

Hastane doktorlarından Raid Hüseyin, yaptığı açıklamada, son 2 günde Refah'tan Gazze'nin orta kesimine büyük bir göç dalgası olduğunu, nüfusun bu göçle birlikte 400 binden 800 bine yükseldiğini ifade etti.


Hüseyin, Aksa Şehitleri Hastanesi'nin Gazze'nin orta kesiminde sağlık hizmeti veren tek hastane olduğunu vurgulayarak, 150 yatak kapasiteli hastanenin normal şartlarda 200 yatak kapasitesine çıkabileceğini ancak yeni gelen göç dalgasıyla birlikte halihazırda hastanede 600 hastanın tedavi gördüğünü belirtti.


Günlük 3 bin 500 litre yakıta ihtiyaç duyduklarını ve daha önce Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) aracılığıyla her gün ya da gün aşırı olarak hastaneye yakıt verildiğini aktaran Hüseyin, son 5-6 gündür hiç yakıt alamadıklarını ve depolardaki yedek yakıtı kullandıklarını ifade etti.


Hüseyin, hastanede 600 hasta ve yaralı, 500 diyaliz hastası, 24 prematüre bebek ve 12 yoğun bakım hastası bulunduğunu ve 5 ameliyathanenin sürekli çalıştığını kaydederken, 48 saatten az bir süre sonra hastanede sağlık hizmetlerinin duracağını belirtti.
İsrail ordusunun Refah'a geniş kapsamlı bir saldırı başlatması durumunda, Aksa Şehitleri Hastanesinin, Gazze'nin orta kesiminde sağlık hizmeti verecek tek hastane olacağını dile getiren Hüseyin, uluslararası kurumlara hastaneye yakıt yardımı çağrısında bulundu.
Gazze'deki hükümetin Medya Ofisi tarafından dün yapılan açıklamada, Aksa Şehitleri Hastanesindeki yakıtın 48 saat içinde tükeneceği ve sağlık hizmetlerinin duracağı bildirilmişti.
Medya ofisinin verilerine göre, İsrail ordusunun 7 Ekim'den bu yana düzenlediği saldırılarda 33 hastane ve 54 sağlık merkezi hizmet dışı kaldı.

 

DİĞER HABERLER

Filistinliler yürüyüş düzenledi
Filistinliler yürüyüş düzenledi
15 Mayıs 2024 Çarşamba
Yüzlerce kişi evsiz kaldı
Yüzlerce kişi evsiz kaldı
14 Mayıs 2024 Salı
Putin, Şoygu
Putin, Şoygu'yu görevden alıyor
13 Mayıs 2024 Pazartesi
5,2 büyüklüğünde deprem oldu
5,2 büyüklüğünde deprem oldu
11 Mayıs 2024 Cumartesi