Yangında Ölen 4 Türk’e Veda

Yangında ölen 4 Türk’e veda

Yangında ölen 4 Türk’e veda

Almanya'nın Solingen kentinde yaşanan yangında hayatını kaybeden Türk kökenli Bulgaristan vatandaşı aileden ikisi bebek 4 kişinin cenazesi Bulgaristan'da defnedildi.

Cenazeler, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Cenaze Nakli Yardımlaşma Fonu ve Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü'nün yardımıyla İstanbul üzerinden Filibe'ye getirildi.
Filibe'deki tören, Filibe Bölge Müftüsü Taner Veli'nin duasıyla başladı.
Filibe Bölge Müftüsü Taner Veli, yaptığı açıklamada, "Bugün Bulgaristan ve Filibe bölgesi için büyük bir facia, bir felaketle karşı karşıyayız. Yapılan bu katliam ve kundaklama, insanlığa sığmayan, hiçbir dinde yeri olmayan bir durumdur." dedi.
Cenaze namazını kıldıran Bulgaristan Müslümanları Başmüftü Yardımcısı Beyhan Mehmed, "İslam, adı üzerinde 'barış' demek, huzur demek. Peygamber Efendimiz, farklı hadiselerde ölen insanların, boğularak ölenlerin, yanarak ölenlerin şehit olacağını bildiriyor. Onların ahiret yurdunda makamlarının ali olacağına biz gönülden inanıyoruz." ifadelerini kullandı.
Yangında ölen bebeklerin dedesi İsmail Jilov, "Dünyaya bak, ne oldu? Her şey karıştı. Zelzeleler, seller oluyor, ateşler yanıyor. Torunlarımız gitti. Çok zor. Burada da çok büyük ayrımcılık var. Çocuklarımız aynı okula bile gidemiyorlar." şeklinde konuştu.
Almanya'nın Solingen kentinin Höhscheid semtinde çıkan yangında 4 Türk kökenli Bulgaristan vatandaşı hayatını kaybetmiş, 9 kişi yaralanmıştı. Savcılığın yaptığı açıklamada yangının kundaklama sonucu çıktığı belirtilmişti.

 

DİĞER HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak'ta
22 Nisan 2024 Pazartesi