Yapay Zekada Veri Sızıntısı Paniği

Yapay zekada veri ihlali tespit edildi

Yapay zekada veri ihlali tespit edildi

İtalyan gözlemci, yapay zeka destekli chatbot ChatGPT'nin veri koruma kurallarını ihlal ettiğini söyledi. İtalya Veri Koruma Otoritesi (DPA) tarafından yapılan bir soruşturmada, yapay zekanın veri gizliliği ihlalleri tespit edildi.


Chatbot sistemi internetten büyük miktarda veri beslenmesine dayanıyor. ChatGPT'nin yapımcısı OpenAI'nin mahkemeye yanıt vermesi için 30 günü süre verildi.
İtalya, ChatGPT konusunda kesin bir tavırla veri ihlaline onay vermedi. Mart 2023'te gizlilik endişelerini gerekçe göstererek ürünü engelleyen ilk Batılı ülke oldu.
ChatGPT, DPA tarafından gündeme getirilen sorunları başarılı bir şekilde "belirttiğini veya açıklığa kavuşturduğunu" belirttikten sonra yaklaşık dört hafta sonra eski durumuna getirildi. İtalya'nın DPA'sı o dönemde bir "bilgi toplama faaliyeti" başlatmıştı ve artık veri gizliliği ihlallerinin tespit edildiğini söylüyordu. DPA, yaptığı açıklamada, "mevcut kanıtların AB GDPR'sinde [Genel Veri Koruma Yönetmeliği] yer alan hükümlerin ihlallerinin varlığına işaret ettiği sonucuna vardığını" söyledi.
CHATBOT GENÇLER İÇİN TEHLİKELİ
ChatGPT algoritmayı eğitmek için kullanıcıların verileni topladığı tespit edildi. DPA ayrıca genç kullanıcıların chatbot tarafından oluşturulan uygunsuz içeriğe maruz kalabileceğinden de endişe duyuyor. AB'nin GDPR yasası uyarınca kuralları ihlal eden firmalar, şirketin küresel cirosunun %4'üne kadar para cezasına çarptırılabiliyor. İtalya'nın DPA'sı, Nisan 2023'te ChatGPT'yi izlemek için özel bir görev gücü oluşturan Avrupa Birliği'nin Avrupa Veri Koruma Kurulu ile birlikte çalışıyor. ChatGPT'nin Nisan 2023'te İtalya'da eski durumuna getirilmesi sırasında, İtalyan düzenleyici BBC'ye "OpenAI'nin uyguladığı önlemleri memnuniyetle karşıladığını" ancak daha fazla uyumluluk çağrısında bulunduğunu söyledi.
DAHA FAZLA ÖZVERİ İSTİYORUZ
Sözcü, özellikle "yaş doğrulama sisteminin uygulanması ve İtalyanları olup bitenler ve kişisel verilerinin eğitim amacıyla işlenmesinden vazgeçme hakları konusunda bilgilendirmek için bir bilgilendirme kampanyası planlayıp yürütmek" konusunda daha fazla eylem istediğini söyledi. BBC

 

Etiketler:
yapay zeka

DİĞER HABERLER

Çad
Çad'da darbe girişimi
28 Şubat 2024 Çarşamba
Rusya’dan ABD
Rusya’dan ABD'ye nota
23 Şubat 2024 Cuma