Yardım Kuruluşunun Batı Uyruklu Çalışanları Öldü

Yardım kuruluşunun Batı uyruklu çalışanları öldü

Yardım kuruluşunun Batı uyruklu çalışanları öldü

ABD merkezli uluslararası yardım kuruluşu Dünya Merkezi Mutfağı (World Central Kitchen-WCK), Gazze'deki İsrail saldırısında 7 çalışanının öldüğünü duyurdu.

Washington merkezli kuruluş, yaptığı açıklamada, "Dünya Merkezi Mutfağı olarak, Gazze'deki İsrail ordusu saldırısında 7 ekibimizin hayatını kaybettiğini büyük bir üzüntüyle teyit ediyoruz." ifadesine yer verdi.
Hayatını kaybeden çalışanların Avustralya, Polonya, Birleşik Krallık, ABD-Kanada ve Filistin vatandaşı oldukları belirtilirken, saldırı sırasında ekibin çatışmasızlık bölgesinde kuruluş logosu taşıyan 2 zırhlı araç içinde olduğu bilgisi verildi.
Açıklamada, İsrail ordusu ile koordineli bir şekilde hareket ettikleri halde, gıda yardımı bıraktıkları ambarı terk ettikten sonra hedef alındıkları kaydedildi.
WCK'nin bölgedeki operasyonlarını hemen durdurduğu ve gelecekteki çalışmaları için yakın zamanda bir karar alacakları belirtildi.
Kuruluşun üst düzey yöneticisi Erin Gore, saldırıyı şu şekilde değerlendirdi: "Bu, sadece WCK'ye karşı değil, insani kuruluşlara yönelik gönüllü olarak insani yardım sağlanan acil durumlarda gıdanın bir silah olarak kullanılmasına karşı bir saldırıdır."
Gore, hayatını kaybedenler için üzgün ve dehşet içinde olduklarını belirterek, WCK çalışanlarının insanlığın ön planda olduğunu gösterme kararlılığının her zaman hatırlanacağını ifade etti.
Dünya Merkezi Mutfağı, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, Gazze'deki yemek yardımı çalışmalarına katılan personelin İsrail ordusunun saldırısında öldürüldüğü haberini aldıklarını duyurdu ve "Bu bir trajedidir. İnsani yardım çalışanları ve siviller asla hedef olmamalıdır." şeklinde değerlendirme yaptı.
Ünlü şef Jose Andres'in kurucusu olduğu Dünya Merkezi Mutfağı, Türkiye'deki Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında depremzedelere sıcak yemek hizmeti sunmuştu.

 

DİĞER HABERLER