Yunanistan Artemis Anlaşması'nı İmzaladı

Yunanistan Ayda üs kurmak için anlaşma imzaladı

Yunanistan Ayda üs kurmak için anlaşma imzaladı

Yunanistan, ABD öncülüğünde Ay'da kalıcı üs kurmayı da kapsayan uzay araştırmaları programı Artemis Anlaşması'nı imzalayan 35'inci ülke oldu.


Yunanistan, ABD liderliğindeki Artemis Anlaşması'nı imzalayan 35. ülke oldu. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Georgios Gerapetritis, Washington'da düzenlenen imza töreninde bir araya geldiler. Blinken, iki ülke arasındaki uzay alanında yapılacak işbirliğinden memnuniyet duyduğunu belirterek Artemis Anlaşması'nın artan ilgi gördüğünü ifade etti. Yunanistan'ın resmi olarak Artemis Anlaşması'na katılmasıyla, anlaşmanın 35. üyesi oldu.
Anlaşmanın temel prensipleri arasında uzay nesnelerinin kaydı, faaliyetlerin çakışmasının önlenmesi, bilimsel verilerin paylaşımı ve acil yardım sağlanması gibi konular yer alıyor.
Artemis Anlaşması, ABD'nin Ay'da kalıcı bir üs kurma ve Ay'ı Mars yolculuklarının bir ara istasyonu olarak kullanma amacını da içeriyor. Anlaşma ilk kez 5 Mayıs 2020'de gündeme gelmiş ve NASA, 16 Mayıs 2020'de birçok ülke ile ikili anlaşmalar imzalamıştı. ABD Dışişleri Bakanlığı'na göre, Artemis Anlaşması'nın imzacıları arasında ABD ve Fransa'nın yanı sıra Avustralya, Bahreyn, Brezilya, Kanada, Kolombiya, İsrail, İtalya, Japonya, Güney Kore, Lüksemburg, Meksika, Yeni Zelanda, Polonya, Romanya, Singapur, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri ve İngiltere gibi ülkeler bulunuyor.
 

Etiketler:
yunanistan

DİĞER HABERLER

Çad
Çad'da darbe girişimi
28 Şubat 2024 Çarşamba
Rusya’dan ABD
Rusya’dan ABD'ye nota
23 Şubat 2024 Cuma