LGS’ye Sayılı Günler Kaldı

LGS’ye sayılı günler kaldı

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Kemal Bülbül, 2 Haziran'daki Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınava 1 milyon 38 bin 192 öğrencinin başvuru yaptığını açıkladı.

LGS’ye sayılı günler kaldı

8. Sınıf öğrencilerinin 18 Mart-2 Nisan tarihleri arasında isteğe bağlı olarak elektronik ortamda başvuru yaptığını belirten Bülbül, öğrencilerin sınavın Kovid-19 salgını öncesinde olduğu gibi yine il ve ilçelerde belirlenen okullarda gireceklerini ifade etti.

Liselere geçişte okulların yaklaşık yüzde 85'inin adrese dayalı yerel yerleştirmeyle öğrenci aldığını vurgulayan Bülbül, "Bu bağlamda, LGS her öğrencinin mutlaka girmesi gereken bir sınav değil." şeklinde değerlendirmede bulundu.

Bülbül, LGS merkezi sınavına 1 milyon 38 bin 192 öğrencinin başvurduğunu ve sınavın 973 yurt içi sınav merkezinde 3 bin 891 okulda 62 bin 663 salonda, yurt dışında ise 11 sınav merkezinde 11 okulda 35 salonda gerçekleştirileceğini aktardı. Ayrıca, özel durumları olan 187 öğrencinin evde veya hastanede sınava alınacağını, görme engelli 82, az gören 292 öğrenciye de gerekli tedbirlerin alındığını belirtti.

 

SINAVIN KAPSAMINDA DEĞİŞİKLİK YOK

Sınavın uygulanmasına yönelik soruya karşılık Bülbül, şu bilgileri verdi:

"Sınavda içerik, sınav süreleri ve soruların dağılımında değişiklik yok, aynı içerikle sınavı yapacağız. Geçen yıl deprem nedeniyle sadece birinci dönem konularından soru soruldu. Bu yıl 8. sınıf sınav tarihine göre işlenen tüm konular sınav kapsamında olacak. Merkezi sınavın birinci oturumu 09.30'da ve ikinci oturum 11.30'da başlayacak. İki oturum halinde uygulanacak sınavda çoktan seçmeli 90 soru sorulacak ve oturumlar aynı gün tamamlanacak.

 

"SORULARI GÖREN HERKES, SINAV SONUNA KADAR KAPALI MATBAADA KALACAK"

Bülbül, soru hazırlama çalışmalarının ISO 27001 Bilgi Güvenliği Politikaları kapsamında oluşturulan "güvenlikli alan"da yapıldığını belirterek, şöyle devam etti:

"Hazırlanan sorular alan, ölçme değerlendirme kriterleri ile dil ve anlatım açısından denetime tabi tutularak soru havuzu oluşturulmuştur. Sınavlarda kullanılacak soruların seçimleri 7/24 kapalı alan olan matbaada alan uzmanlarınca yapıldı. Sınav görevlileri, yer alacak soruları gören herkes, sınav bitene kadar matbaada kapalı sistemde kalacak."

 

"SINAVDA, 8. SINIF ÖĞRETİM PROGRAMLARI ESAS ALINDI"

Bülbül, sınava katılacak adaylara şu önerilerde bulundu:

"Sınavda, 8. sınıf öğretim programları esas alındı. Sınav soruları, ilgili dersin öğretim programları doğrultusunda hazırlanan ders kitaplarında yer alan konu, kazanım, etkinlik ve sorular doğrultusunda hazırlandı. Öğrencinin okula devamı, derse aktif katılımı ve ders kitaplarımızda yer alan soru ve etkinlikleri anlayarak yapmış olmaları sınavda istedikleri sonucu almalarını kolaylaştıracaktır. Geçen senelerde olduğu gibi bu sene de sınava hazırlık yapan öğrencilerimizin sınava daha iyi hazırlanmalarını desteklemek için örnek sorular yayımladık. Hazırlanan örnek soru paketlerinde her dersten sorular ve bu soruların örnek çözüm videoları yer aldı. Genel Müdürlüğümüz resmi internet sitesi olan 'odsgm.meb.gov.tr' adresinden ilgili içeriklere ulaşılabilir. Örnek soruların sınav öncesinde mutlaka görülmesini özellikle tavsiye ediyorum."

 

"ÖĞRENCİLER, FOTOĞRAFLI GİRİŞ BELGELERİ VE GEÇERLİ KİMLİK BELGELERİ İLE ALINACAK"

Genel Müdür Bülbül, LGS merkezi sınavına katılacak öğrencilerin fotoğraflı sınav giriş belgelerinin 24 Mayıs'tan itibaren elektronik ortamda okul müdürlüklerince onaylanarak öğrencilere teslim edilmeye başladığını hatırlattı.

Sınav giriş belgesinde öğrencinin kimlik bilgileri ile sınava gireceği sınav merkezi, bina, salon ve sıra bilgilerinin yer aldığını aktaran Bülbül, "Öğrenciler, sınava fotoğraflı giriş belgeleri ve geçerli kimlik belgeleri ile alınacak." dedi.

 

ALIŞKANLIKLARINIZI DEĞİŞTİRMEYİN

LGS merkezi sınavına katılacak öğrencilere, sınav öncesi alışkanlıklarının dışına çıkmamaları tavsiyesinde bulunan Bülbül, "Öğrencilerimizin yeme, uyku, soru çözüm teknikleri gibi durumlar için sınav öncesinde veya esnasında bir değişiklik yapmamaları oldukça önemlidir." değerlendirmesini yaptı.

 

SONUÇLAR, 28 HAZİRAN'DA AÇIKLANACAK

Bülbül, sınav sonuçlarının 28 Haziran'da açıklanacağını ve aynı gün Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu'nun yayımlanacağını belirterek sınava girecek tüm öğrencilere başarılar diledi.

 

Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

LGS sınavı yarın!
LGS sınavı yarın!
1 Haziran 2024 Cumartesi
LGS sınavı öncesi 9 öneri!
LGS sınavı öncesi 9 öneri!
30 Mayıs 2024 Perşembe
LGS’ye sayılı günler kaldı
LGS’ye sayılı günler kaldı
30 Mayıs 2024 Perşembe
Yeni müfredat onaylandı
Yeni müfredat onaylandı
24 Mayıs 2024 Cuma
Mülakat sistemi değişiyor
Mülakat sistemi değişiyor
9 Mayıs 2024 Perşembe