Mülakat sistemi değişiyor

Mülakat sistemi değişiyor

Öğretmen atamalarında yeni bir dönem başlıyor! Mülakat sistemi, temelden değişiyor. Yapılan 20 bin atama müjdesinin ardından, mülakat sistemiyle ilgili detaylar netleşiyor.

Mülakat sistemi değişiyor

Yeni taslağa göre, öğretmen adayları 14 haftalık konudan sorumlu olacaklar. Mülakatlar artık kamera kaydına alınacak ve her biri 45 dakika sürecek. Adaylara verilecek olan kodlar sayesinde heyet, kimliklerini bilmeden mülakat gerçekleştirecek.

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, sınıf öğretmenliği için 3 bin 263, özel eğitim öğretmenliği için 2 bin 499, rehberlik için 1.597, din kültürü ve ahlak bilgisi için 1.594, İngilizce için ise 968 atamanın yapılacağını duyurdu. Bu atamalarla ilgili dikkatler şimdi mülakat sistemine çevrildi.


 

HER ADAYA BİR KOD VERİLECEK

Yeni düzenlemeyle her adaya bir kod verilerek mülakat süreci daha şeffaf hale getirilecek. Adaylar, mülakat öncesinde sistem üzerinden gönderilen mesajlarla sorumlu oldukları ders ve konular hakkında bilgilendirilecekler. Mülakat, 14 haftalık konu ile sınırlı olacak ve genel kültür soruları sorulmayacak.

 


ADAYLAR MÜLAKAT SONUCUNU ODADAN ÇIKMADAN ÖĞRENEBİLECEKLER

Ayrıca, adaylar mülakat sonucunu odadan çıkmadan öğrenebilecekler. Değerlendirme Komisyonu, adayı değerlendirip puanını belirleyecek ve aday, içerideyken puanını öğrenebilecek. Bu puan sisteme girdikten sonra değiştirilemeyecek. Söz konusu düzenleme, yönetmelik değişikliği ile hayata geçirilecek.

 

DİĞER HABERLER

Mülakat sistemi değişiyor
Mülakat sistemi değişiyor
9 Mayıs 2024 Perşembe
LGS başvuruları başladı
LGS başvuruları başladı
18 Mart 2024 Pazartesi