141 projeye verimlilik artırıcı proje desteği

141 projeye verimlilik artırıcı proje desteği

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 2021 yılı desteklenmesi uygun görülen 104 endüstriyel işletmeye 141 verimlilik artırıcı projesinin desteklenmeye hak kazandığını duyurdu. Enerji Bakanlığı, söz konusu projeler için 195 milyon TL yatırım yapacak.


Enerji Bakanlığı, desteklenmeye hak kazanan bu projelerin, projesine uygun yapılması durumunda yatırımın 58.5 milyon lirasını karşılayacak. Yatırımlar sonucu yıllık 259 milyon kWh enerji ile 72 milyon lira parasal tasarruf sağlanacağı belirtildi.
Endüstriyel işletmeler tarafından verimlilik artırıcı projelerle elde edilecek 1 TEP enerji tasarrufu için ortalama 8.755 TL yatırım yapılacak. Bakanlığın da bu yatırımların 2.627 TL’lik kısmını desteklemesi öngörülüyor.
Enerji Bakanlığı’nın sağlayacağı 58,5 milyon TL hibe desteğine karşılık endüstriyel işletmelerin yaptığı birincil enerji tasarrufunun parasal karşılığı ise yaklaşık 528 milyon lira.  Bu değerin 81 MW’lık bir doğal gazlı termik santral üretimine karşılık geldiği belirtildi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER