Altın Fiyatları Piyasada Düştü

Altın fiyatlarında kayıp yüzde 2’yi aştı

Altın fiyatları bugün yüzde 2’den fazla geriledi. Kapalıçarşı’da gram altın, çeyrek altın, Cumhuriyet altını fiyatları kırmızıya döndü. Altında yaşanan düşüşün nedeni belli oldu. 

Altın fiyatlarında kayıp yüzde 2’yi aştı

Geçtiğimiz haftayı nispeten istikrarlı bir seyirle kapatan altın fiyatları, yeni haftaya beklenmedik bir düşüşle başladı. Altın fiyatları, yüzde 2'den fazla bir düşüş yaşayarak değer kaybetti. Şu anda Kapalıçarşı'da gram altın 2.518 TL, çeyrek altın 4.318 TL ve Cumhuriyet altını ise 17.515 TL seviyelerinde işlem görüyor.

Analistler, Orta Doğu'da tansiyonun sınırlı da olsa düşmesinin altın talebindeki zayıflamada etkili olduğunu belirtiyor. Ayrıca ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimlerine ne zaman başlayacağına dair belirsizliklerin, varlık fiyatları üzerindeki etkisinin devam ettiği ifade ediliyor.

Fed'in politika faizini sabit tutması beklenirken, ABD'de açıklanan verilerin ekonomide canlılık olduğunu göstermesi, faiz indirimine ilişkin beklentileri etkiliyor. Perşembe günü açıklanacak ABD büyüme verilerinin, fiyatlamalar üzerinde belirleyici olabileceği değerlendiriliyor.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanları, ons altının yıl başından bu yana yüzde 25'ten fazla arttığını belirtiyor. Uzmanlara göre, Asya'dan gelen talep, jeopolitik riskler ve ABD Merkez Bankası Fed'in politikaları altın fiyatlarını etkileyen faktörler arasında yer alıyor.

Doların istikrarlı bir seyir izlemesi ve yerel talebin normale dönmesiyle birlikte gram altın ons altını daha fazla etkiliyor. Ancak düğün sezonunun başlaması ve jeopolitik risklerin devam etmesi halinde altın fiyatlarında daha fazla dalgalanma yaşanabileceği öngörülüyor.

Uzmanlar, altın fiyatlarında kısa vadeli düşüşlerin görülebileceğini ancak orta ve uzun vadede yükseliş beklentisinin devam ettiğini ifade ediyorlar. Tahminlere göre, ons altında 3000 dolara kadar yükselişler olabileceği öngörülüyor. Gram altın fiyatlarının ise 2850 TL ile 3500 TL arasında seyredebileceği tahmin ediliyor.
 

DİĞER HABERLER

Döviz açılış fiyatları
Döviz açılış fiyatları
22 Mayıs 2024 Çarşamba
Faiz oranları yükseltildi
Faiz oranları yükseltildi
21 Mayıs 2024 Salı
Döviz açılış fiyatları
Döviz açılış fiyatları
20 Mayıs 2024 Pazartesi