Asgari Ücrete Büyük Zam Yolda

Asgari Ücrete Büyük Zam Yolda

Asgari Ücrete Büyük Zam Yolda

Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte, emekli maaşları ve asgari ücret artışlarına dair bazı belirtiler ortaya çıkmış durumda. Her iki grup için de maaş artışları, enflasyonun kritik bir öneme sahip olduğunu gösteriyor. Orta Vadeli Program'da belirlenen enflasyon hedefi ve Türkiye İstatistik Kurumu'nun raporladığı enflasyon oranları, yüzde 38-40 aralığında bir artışı işaret ederken, refah payının da eklenmesiyle bu oranın yüzde 50'ye çıkarılması öngörülüyor. Yüzde 50'lik zam oranına göre, en düşük emekli maaşı 11.250 lira olacak ve asgari ücret ise 17.103 liraya ulaşacak.

Milyonlar, emekli ve asgari ücret zammını dört gözle beklerken, yeni yılda alınacak zam miktarı da enflasyon rakamları üzerinden netleşmeye başladı. Refah payının da hesaba katılmasıyla her iki gruba da ocak ayında yüzde 50 zam yapılması bekleniyor. Bu oranın üzerinden hesaplandığında, yeni yılda asgari ücret 17 bin lirayı aşacak, en düşük emekli maaşı ise 11 bin lirayı geçecek.

Orta Vadeli Program'da belirlenen yıl sonu enflasyon tahminine göre, 6 aylık enflasyon yüzde 38 olarak öngörülüyor. Ayrıca, temmuz, ağustos ve eylül aylarını kapsayan 3 aylık enflasyona göre emeklilere yüzde 25'lik bir zam zaten kesinleşmiş durumda. Ekim, kasım ve aralık aylarının enflasyon rakamlarıyla birlikte bu oranın yüzde 40'ları aşması bekleniyor.

Her iki hesaplamada da refah payının eklenmesiyle ocak ayında emekli zammının yüzde 50'ye çıkması öngörülüyor. Bu oranın asgari ücret zammı için de referans alınması düşünülüyor. Yani, yeni yılda hem emekli maaşları hem de asgari ücret yüzde 50 artış görebilir.

2024'te her iki gruba yapılacak yüzde 50'lik zam, maaşlarda önemli bir yükselişe neden olacak. En düşük SSK ve Bağ-Kur emekli maaşı 7.500 liradan 11.250 liraya çıkacak, asgari ücret ise 11.402 liradan 17.103 liraya yükselecek.

 

Etiketler:
Asgari ÜcretEnflasyonOrta Vadeli ProgramZam

DİĞER HABERLER

Bitcoin
Bitcoin'de yükseliş devam ediyor
28 Şubat 2024 Çarşamba
Dövizle ödeme yasağında esneklik
Dövizle ödeme yasağında esneklik
28 Şubat 2024 Çarşamba
Kıyı Emniyeti 9 işçi alacak
Kıyı Emniyeti 9 işçi alacak
26 Şubat 2024 Pazartesi
Borsa İstanbul
Borsa İstanbul'dan çifte rekor
22 Şubat 2024 Perşembe