Emekli Maşlarına Zam Gelecek Mi ?

Emekli Temmuz zammı açıklandı: Yüzde 30 zam...

Emekli Temmuz zammına onay çıktı, SSK ve Bağ-Kur emeklisine yüzde 30 zam kesinleşti.

Emekli Temmuz zammı açıklandı: Yüzde 30 zam...

Emeklilerin merakla beklediği Temmuz zammı için ipuçları gelmeye başladı. Türkiye’de SSK ve Bağ-Kur emeklileri, yaşadıkları ekonomik zorlukları bir nebze olsun hafifletecek bu zamları sabırsızlıkla bekliyor. TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranları ve Merkez Bankası'nın enflasyon tahminleri, emekli maaşlarına yapılacak zammın belirlenmesinde büyük önem taşıyor. Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası, yeni enflasyon tahminlerini duyurdu ve SGK uzmanları bu tahminler üzerinden ilk hesaplamaları yaptı.

Emekli Temmuz Zammı Ne Kadar Olacak?
Şu ana kadar TÜİK tarafından açıklanan 4 aylık enflasyon verilerine dayanarak yapılan hesaplamalar ve Merkez Bankası'nın piyasa katılımcı anketi sonuçları, emekli maaşlarına Temmuz ayında yüzde 25 oranında bir zam yapılacağını öngörüyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, doğrudan enflasyon oranında zam alacağı için yüzde 25’lik bir artış bekleniyor. Bunun yanı sıra, SGK uzmanları bu yıl yüzde 5 oranında bir refah payı eklenmesini de öngörüyor. Böylelikle emekli zammının yüzde 30’a ulaşması bekleniyor.

Memur Emeklisi Zammı Nasıl Hesaplanacak?
Temmuz ayında sadece SSK ve Bağ-Kur emeklileri değil, memur ve memur emeklileri de zam alacak. Ancak, memur emeklisi maaş zammı biraz farklı hesaplanıyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri doğrudan enflasyon zammı ve refah payı alırken, memur ve memur emeklilerine yapılan zam, toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkını içeriyor. Temmuz ayında memur ve memur emeklileri için yüzde 10 toplu sözleşme zammı beklenirken, yüzde 8’lik bir enflasyon farkı ile toplamda yüzde 18’lik bir zam yapılması öngörülüyor.

En Düşük Emekli Maaşı İçin Tahmini Rakamlar
Yılbaşında 10.000 TL olarak belirlenen en düşük emekli maaşı, mevcut ekonomik koşullar ve alım gücünün düşmesi nedeniyle yetersiz kalıyor. En düşük emekli maaşı zammı konusunda iki farklı formül gündemde. Birinci formül, enflasyon oranında artış yapılması ve hazırlanan emekli refah paketi ile emeklilerin desteklenmesi. İkinci formül ise, en düşük emekli maaşına seyyanen zam yapılması. Enflasyon oranında, yani yüzde 30’luk bir artış yapılması durumunda yeni en düşük emekli maaşı 10.000 TL olacak. Ancak, emekliler seyyanen zam ile en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine yükseltilmesini talep ediyor.

Emekli Temmuz Zammı Ne Zaman Kesinleşecek?
Emekli maaşlarına Temmuz ayında yapılacak zam için geri sayım sürüyor. Şu anda rakamlar tahminden ibaret olsa da, ilk ipuçlarını veriyor. Emekli Temmuz zammı, 3 Temmuz tarihinde kesinleşecek. TÜİK, 3 Temmuz’da Haziran ayı enflasyon verilerini duyuracak ve refah payının da açıklanmasıyla birlikte emekli maaşlarına yapılacak Temmuz artışı kesinlik kazanacak.
 

DİĞER HABERLER

Asgari ücrete ara zam geliyor
Asgari ücrete ara zam geliyor
16 Haziran 2024 Pazar
Altının kilogram fiyatı belli oldu
Altının kilogram fiyatı belli oldu
15 Haziran 2024 Cumartesi
Faiz kararı açıklandı
Faiz kararı açıklandı
13 Haziran 2024 Perşembe
Döviz açılış fiyatları
Döviz açılış fiyatları
13 Haziran 2024 Perşembe
Amerika 347 milyar dolar açık verdi
Amerika 347 milyar dolar açık verdi
13 Haziran 2024 Perşembe
Döviz açılış fiyatları
Döviz açılış fiyatları
11 Haziran 2024 Salı
Honda haziran kampanyasını duyurdu
Honda haziran kampanyasını duyurdu
10 Haziran 2024 Pazartesi
Madeni 5 TL tedavüle çıkıyor
Madeni 5 TL tedavüle çıkıyor
8 Haziran 2024 Cumartesi