Güven endeksi düştü

Güven endeksi düştü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü tarafından, Sektörel Güven Endeksleri, Mayıs ayı oranları değerlendirildi. Yapılan değerlendirmede, mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksinin Mayıs ayında Nisan ayına göre; hizmet sektöründe yüzde 1,1 ve perakende ticaret sektöründe yüzde 2,1 azalırken, inşaat sektöründe yüzde 3,0 arttığı bildirildi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksinin Nisan ayında 103,3 iken, Mayıs ayında yüzde 1,1 oranında azalarak 102,2 değerini aldığı ifade edildi. Hizmet sektöründe bir önceki aya göre, son üç aylık dönemde iş durumu alt endeksinin yüzde 6,3 azalarak 96,7 olduğu belirtildi. Son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep alt endeksinin yüzde 2,2 azalarak 100,9 değerini aldığı; gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi alt endeksinin ise yüzde 5,2 artarak 109,0 olduğu bildirildi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksinin 2021 Mayıs ayında yüzde 2,1 oranında azalarak 100,9 değerini aldığı ifade edildi. Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre, son üç aylık dönemde iş hacmi satışlar alt endeksinin yüzde 2,1 oranında azalarak 100,9 olduğu belirtildi. Mevcut mal stok seviyesi alt endeksinin yüzde 3,5 artarak 90,8 değerini aldığı; gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi alt endeksinin ise yüzde 5,9 artarak 110,9 olduğu bildirildi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksinin bir önceki ayda 77,3 iken, Mayıs ayında yüzde 3,0 oranında artarak 79,6 değerini aldığı ifade edildi. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksinin yüzde 0,5 azalarak 74,5 olduğu; gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksinin ise yüzde 6,3 artarak 84,7 değerini aldığı belirtildi.

İnşaat sektöründe Mayıs ayında girişimlerin 2021 Mayıs ayında girişimlerin yüzde 46,8'i faaliyetleri kısıtlayan herhangi bir faktörün olmadığını, yüzde 53,2'si ise faaliyetlerini kısıtlayan en az bir temel faktör bulunduğu bildirildi. İnşaat sektöründe faaliyetleri kısıtlayan temel faktörlerden; "finansman sorunları" Nisan ayında yüzde 28,7 iken Mayıs ayında yüzde 24,2, "talep yetersizliği" Nisan ayında yüzde 25,5 iken Mayıs ayında yüzde 26,6 ve "diğer faktörler" Nisan ayında yüzde 23,9 iken Mayıs ayında yüzde 30,1 olduğu ifade edildi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER