Güven endeksi Nisan ayında geriledi

Güven endeksi Nisan ayında geriledi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü tarafından, Sektörel Güven Endeksleri, Nisan ayı oranları değerlendirildi. Yapılan değerlendirmede, mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksinin Nisan ayında Mart ayına göre; hizmet sektöründe yüzde 2,0, perakende ticaret sektöründe yüzde 5,6 ve inşaat sektöründe yüzde 3,1 azaldığı bildirildi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksinin Mart ayında 105,5 iken, Nisan ayında yüzde 2,0 oranında azalarak 103,3 değerini aldığı ifade edildi. Hizmet sektöründe bir önceki aya göre, son üç aylık dönemde iş durumu alt endeksinin yüzde 0,2 artarak 103,2 olduğu belirtildi. Son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep alt endeksinin yüzde 1,4 artarak 103,2 değerini aldığı; gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi alt endeksinin ise yüzde 7,2 azalarak 103,6 olduğu bildirildi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksinin 2021 Nisan ayında yüzde 5,6 oranında azalarak 103,1 değerini aldığı belirtildi. Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre, son üç aylık dönemde iş hacmi satışlar alt endeksinin yüzde 0,4 azalarak 116,8 olduğu ifade edildi. Mevcut mal stok seviyesi alt endeksinin yüzde 6,8 azalarak 87,7 değerini aldığı; gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi alt endeksinin ise yüzde 9,9 azalarak 104,7 olduğu bildirildi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksinin bir önceki ayda 79,8 iken, Nisan ayında yüzde 3,1 oranında azalarak 77,3 değerini aldığı ifade edildi. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksinin yüzde 1,8 azalarak 74,9 olduğu; gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksinin ise yüzde 4,3 azalarak 79,7 değerini aldığı belirtildi.

İnşaat sektöründe Nisan ayında girişimlerin 2021 Nisan ayında girişimlerin  yüzde 49,5'i faaliyetleri kısıtlayan herhangi bir faktörün olmadığını, yüzde 50,5'i  ise faaliyetlerini kısıtlayan en az bir temel faktör bulunduğunu bildirildi. İnşaat sektöründe faaliyetleri kısıtlayan temel faktörlerden; "finansman sorunları" olduğu ifade edildi.

Not: Sektörel güven endeksleri 0-200 aralığında değer alabilmekte, endeksin 100'den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100'den küçük olması ise kötümserliğini göstermektedir.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER