İstihdam endeksi yıllık yüzde 2,7 azaldı

İstihdam endeksi yıllık yüzde 2,7 azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü tarafından, İşgücü Girdi Endeksleri, I.Çeyrek; Ocak-Mart, 2021 sonuçları değerlendirildi. Değerlendirme sonucunda; sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış istihdam endeksinin, 2021 yılı I. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 2,7 azaldığı belirtildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin;  sanayi sektöründe yüzde 1,5 arttığı, inşaat sektöründe yüzde 9,0 azaldığı, ticaret-hizmet sektörlerinde ise yüzde 4,0 azaldığı bildirildi.

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında çalışılan saat endeksinin, 2021 yılı I. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 29,3 azaldığı ifade edildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe yüzde 26,7, inşaat sektöründe yüzde 25,4 ve ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 31,4 azaldığı belirtildi.

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında brüt ücret-maaş endeksinin, 2021 yılı I. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 8,4 azaldığı ifade edildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe yüzde 5,2, inşaat sektöründe yüzde 8,6 ve ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 10,5 azaldığı bildirildi.

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında saatlik işgücü maliyeti endeksinin, 2021 yılı I. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 28,1 arttığı belirtildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe yüzde 27,9, inşaat sektöründe yüzde 20,7 ve ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 29,2 arttığı ifade edildi.

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında saatlik kazanç endeksinin, 2021 yılı I. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 29,5 arttığı bildirildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe yüzde 29,4, inşaat sektöründe yüzde 22,5 ve ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 30,5 arttığı ifade edildi.

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinin, 2021 yılı I. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 20,5 arttığı belirtildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe yüzde 19,9, inşaat sektöründe yüzde 12,0 ve ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 22,2 arttığı bildirildi.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER