Küresel Piyasada Gerileme

Küresel piyasada gerileme

Küresel piyasada gerileme

Küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası'nın (Fed) politika faizinde olası gecikmelerin endişeleri ve ABD'deki özel sektör istihdam verileri gibi faktörlerle birlikte olumsuz bir seyir izleniyor.

Bugün, yatırımcılar özellikle Fed Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı açıklamaları ve ABD'deki ekonomik göstergeleri yakından takip ediyor. Merkez bankalarının faiz indirme süreçlerindeki belirsizlikler devam ederken, açıklanan makroekonomik veriler küresel varlık fiyatlarını etkilemeye devam ediyor.
ABD'de açıklanan verilere göre, özellikle özel sektör istihdamındaki artış ve fabrika siparişlerindeki yükseliş gibi faktörler, ekonomideki canlılığa işaret ediyor ve Fed'in faiz indirimlerine ilişkin aceleci adımlar atmayacağı beklentilerini güçlendiriyor.
Dolar endeksindeki hafif düşüş ve tahvil piyasalarındaki satışlar gözlenirken, altının ons fiyatı rekor seviyelere ulaşarak yükselmeye devam ediyor. Ayrıca, petrol fiyatlarındaki artış ve kripto para piyasasındaki dalgalanmalar da dikkat çekiyor.
Asya ve Avrupa borsalarında negatif bir seyir hakimken, yurt içinde enflasyon ve ABD'deki özel sektör istihdamı verilerinin yanı sıra Fed'in gelecek dönem politika açıklamaları piyasaların odağında bulunuyor. Bu süreçte, global piyasalardaki dalgalanmaların devam edebileceği öngörülüyor.

 

DİĞER HABERLER