2 Nisan 2024 Küresel Piyasalar Bugün Karışık

Küresel piyasalar bugün (2 Nisan) karışık

Küresel piyasalar bugün (2 Nisan) karışık

Küresel piyasalar, ABD'de açıklanan makroekonomik verilerin ekonomik aktivitenin hala güçlü olduğunu göstermesine rağmen, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecekteki adımları konusundaki belirsizliğin artmasıyla karışık bir seyir izliyor.

Dünya genelinde önemli merkez bankaları yavaş yavaş faiz indirimlerine hazırlanırken, Fed'in faiz indirimlerinde diğer ülkelerden geri kalabileceği ihtimali varlık fiyatlarını etkilemeye devam ediyor.
Dün ABD'de açıklanan verilere göre, imalat sanayide 16 aylık bir daralmanın ardından ilk kez genişleme kaydedildi. Tedarik Yönetim Enstitüsü'nün (ISM) imalat sanayi Satın alma Yöneticileri Endeksi (PMI), mart ayında piyasa beklentilerinin üzerinde, 50,3 değeriyle gerçekleşti.
Bu verilerle birlikte dolar endeksi, 14 Kasım 2023'ten bu yana ilk kez 105 seviyesinin üzerinde kapanış yaparken, tahvil piyasalarında satış baskısı arttı.
ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi dün yaklaşık 11 baz puanlık artışla günü %4,32'den tamamlarken, şu sıralarda %4,31 seviyesinde bulunuyor.
Analistler, bu gelişmelerin risk iştahını kısmen azalttığını belirterek, Fed Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı açıklamaların piyasaları etkileyebileceğine dikkat çekti.
Para piyasalarındaki dalgalanma devam ederken, Fed'in ilk faiz indirimine gitme olasılığı haziranda %58'e geriledi.
Altının ons fiyatı, yükseliş eğilimini altıncı işlem gününe taşıyarak bugün önceki kapanışın %0,2 üzerinde 2.257 dolardan alıcı buluyor. Altın, dün 2.266 dolara yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesini test etmişti.
Petrol fiyatlarındaki yükseliş, artan jeopolitik riskler ve Meksika'dan gelen arz daralmasıyla devam ediyor. Brent petrolün varil fiyatı, dördüncü işlem gününde %0,1 artışla 87,6 dolardan işlem görüyor.
Geçen hafta Nasdaq borsasında işlem görmeye başlayan eski ABD Başkanı Donald Trump'ın sosyal medya şirketi, geçen yıl 58 milyon dolar zarar ettiğini bildirdi. Trump Media & Technology Group'un hisseleri dün %21'in üzerinde değer kaybetti.
Dün New York borsasında Nasdaq endeksi %0,11 artarken, S&P 500 endeksi %0,20 ve Dow Jones endeksi %0,60 geriledi. ABD'de endeks vadeli kontratlar, yeni güne karışık bir seyirle başladı.
Avrupa borsaları, Paskalya tatilinin ardından bugün işleme açılacak. Bölge genelinde açıklanacak imalat sanayi PMI verileri takip edilecek.
Bugün Almanya'da öncü Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri de önemli. Ülkede enflasyonun martta aylık %0,5 ve yıllık %2,2 olması bekleniyor.
Avrupa'da endeks vadeli kontratlar, yeni güne karışık bir seyirle başladı.
Asya pay piyasalarında, Çin hariç, genel olarak pozitif bir seyir var. Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, Japonya Merkez Bankası'nın genişleyici para politikasına devam edeceğini belirtti.
Suzuki ayrıca, BoJ'un kurdaki aşırı oynaklığa karşı harekete geçmeye hazır olduğunu da söyledi.
Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi'nin hisse fiyatı, geçtiğimiz hafta ilk elektrikli otomobili SU7'yi piyasaya sürmesinin ardından ilk işlem gününde %16'nın üzerinde değer kazandı.
Kapanışa yakın, Japonya'da Nikkei 225 endeksi %0,1, Güney Kore'de Kospi endeksi %0,1 ve Hong Kong'da Hang Seng endeksi %2,3 değer kazanırken, Çin'de Şanghay bileşik endeksi %0,3 geriledi.
Yurt içinde, Borsa İstanbul'da dün dalgalı bir seyir izlendi ve BIST 100 endeksi %0,17 artarak 9.157,54 puandan kapandı.
Dolar/TL, dün satıcılı bir seyir izledikten sonra bugün bankalararası piyasanın açılışında 32,2640 seviyesinden işlem görüyor.
Analistler, bugün yurt içinde sakin bir veri gündemi olduğunu, yurt dışında ise Avrupa genelinde imalat sanayi PMI, Almanya'da öncü enflasyon verisi ile ABD'de JOLTS açık iş sayısı, fabrika siparişleri ve dayanıklı mal siparişleri verilerinin takip edileceğini belirtti. Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 9.200 ve 9.300 seviyelerinin direnç, 9.100 ve 9.000 puanın ise destek konumunda olduğunu kaydetti.
Bugün takip edilecek veriler şöyle:

09.00 İngiltere mart ayı konut fiyat endeksi

10.55 Almanya mart ayı imalat sanayi PMI

11.00 Avro Bölgesi mart ayı imalat sanayi PMI

11.30 İngiltere mart ayı imalat sanayi PMI

15.00 Almanya mart ayı TÜFE

17.00 ABD mart ayı JOLTS açık iş sayısı

17.00 ABD şubat ayı fabrika siparişleri

17.00 ABD şubat ayı dayanıklı mal siparişleri

 

DİĞER HABERLER

VİOP güne yükselişle başladı
VİOP güne yükselişle başladı
18 Nisan 2024 Perşembe
Borsa günü düşüşle tamamladı
Borsa günü düşüşle tamamladı
17 Nisan 2024 Çarşamba