Küresel Piyasalar Karışık Bir Seyir İzliyor

Küresel piyasalar karışık bir seyir izliyor

Küresel piyasalar karışık bir seyir izliyor

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimine ilişkin belirsizlik, küresel piyasalarda dengesizliğe yol açarken, önümüzdeki günlerde ABD'den gelecek veriler ve Fed yetkililerinin açıklamalarının fiyatlar üzerindeki etkisi bekleniyor.

Diğer yandan, enflasyonla mücadele kapsamında şahin politikaların sona erdiği düşünülürken, faiz indirimlerine ilişkin belirsizlik devam ediyor.
Analistler, bu belirsizliğin makroekonomik verilerle azalabileceğini öne sürerek, ABD'nin büyüme ve kişisel tüketim harcamaları verilerinin Fed'in geleceğe yönelik adımlarına ışık tutabileceğini belirtiyor. Ayrıca, Fed yetkililerinin açıklamaları da yakından takip edilirken, bazı yetkililerin temkinli sinyaller vermesiyle Haziran'daki ilk faiz indirimi olasılığının gerilediği gözlemleniyor.
Öte yandan, ABD'de açıklanan ekonomik verilere göre, dayanıklı mal siparişleri beklenenden fazla artış gösterirken, tüketici güven endeksi ise hafif bir düşüş yaşadı. Fed'in geçen yıla ait bilançosunda büyük bir zarar açıklanırken, tahvil piyasalarında sınırlı hareketlilik yaşanıyor. Altın ve dolar fiyatları ise stabil seyrediyor.
Petrol fiyatlarındaki düşüşte, ABD stoklarında artışın etkisi gözlemlenirken, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşunun ABD ekonomisi hakkındaki raporu dikkat çekti. New York borsasında yaşanan düşüşler devam ederken, Avrupa'da ise pozitif bir seyir izlendiği görülüyor.
Asya'da ise karışık bir görünüm varken, Japonya Merkez Bankası'nın politikaları ve dolar/yen paritesindeki değişiklikler ön plana çıkıyor. Çin'in ekonomik verileri ve Dünya Ticaret Örgütü'ne yaptığı başvuru da piyasalarda etkili oldu.
Türkiye'de ise Borsa İstanbul'da satıcılı bir seyir yaşanırken, dolar/TL'de hafif yükseliş gözlemleniyor. S&P Global'ın gelişmekte olan ülkeler için büyüme tahminlerini yükseltmesi dikkat çekerken, yurt içinde veri akışının sakin olduğu belirtiliyor.

 

DİĞER HABERLER

BDDK
BDDK'da yönetmelik değişti
18 Nisan 2024 Perşembe
VİOP güne yükselişle başladı
VİOP güne yükselişle başladı
18 Nisan 2024 Perşembe
Borsa günü düşüşle tamamladı
Borsa günü düşüşle tamamladı
17 Nisan 2024 Çarşamba