Küresel Piyasalar Karmaşık Bir Seyir İzliyor

Küresel piyasalar karmaşık bir seyir izliyor

Küresel piyasalar karmaşık bir seyir izliyor

ABD ekonomisinin "yumuşak iniş" yapabileceği ve yıl sonuna kadar toplamda 3 faiz indirimine gidilebileceği beklentisiyle küresel piyasalarda pozitif bir seyir gözlenirken, güçlenen doların Asya'da risk iştahının azalmasına yol açtığı belirtiliyor.

Fed'in haziranda faiz indirimlerine başlayabileceği öngörüsüyle birlikte, İsviçre Merkez Bankası'nın faiz indirim kararının varlık fiyatları üzerinde etkili olduğu ifade ediliyor.
Dolar endeksi, İsviçre Merkez Bankası'nın faiz indirimine yanıt olarak yüzde 1 artarak 104 seviyesinin üzerine çıktı.
ABD'de açıklanan verilere göre, ülke ekonomisindeki aktivitenin güçlü seyrettiği belirtiliyor. Örneğin, Philadelphia Fed İmalat Endeksi art arda ikinci ayda da pozitif değer alarak sektörde genişlemenin sürdüğünü gösterdi. Benzer şekilde, ABD'de ikinci el konut satışları beklentilerin üzerinde artış kaydetti.
Tahvil piyasalarında alış eğilimi gözlenirken, ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4,25 seviyesine geriledi.
Güçlenen doların etkisiyle altının ons fiyatında düşüş yaşanırken, Brent petrolün varil fiyatında da düşüş gözleniyor.
Piyasalarda bugün Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarının yakından izleneceği belirtiliyor. Ayrıca, yurt içinde reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanımı, yurt dışında ise İngiltere'de perakende satışlar ve Almanya'da Ifo iş dünyası güven endeksi gibi veriler takip edilecek.

 

DİĞER HABERLER

BDDK
BDDK'da yönetmelik değişti
18 Nisan 2024 Perşembe