Küresel Piyasalar Pozitif Seyrediyor

Küresel piyasalar pozitif seyrediyor

Küresel piyasalar pozitif seyrediyor

Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimi zamanlamasıyla ilgili belirsizliklere rağmen, yatırımcılar yoğun veri gündemine odaklanırken, ABD'de bugün açıklanacak Gayri Safi Yurt içi Hasıla (GSYH) verileri öne çıkıyor.

Önemli merkez bankalarının faiz indirimine ilişkin belirsizlik devam ederken, ABD'de Fed Başkanı Powell'ın açıklamaları ve kişisel tüketim harcamaları gibi verilerin piyasalar üzerinde etkili olması bekleniyor.
Analistler, ABD'deki büyüme verilerinin piyasalarda oynaklığı artırabileceğini belirterek, GSYH'nin 4'üncü çeyrekte yüzde 3,2 artması bekleniyor.
Ekonomik aktivitenin ABD'de güçlü seyretmesinin, Fed'in politika alanını kısıtladığını ve bu durumun Fed yetkililerinin açıklamalarına yansıdığını ifade eden analistler, Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller'ın faiz indirimine ilişkin açıklamalarının ardından piyasalardaki fiyatlamalarda haziran ayında ilk faiz indirimi ihtimalinin yüzde 64'e gerilediğini belirtiyor.
Ayrıca, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), ABD'nin kredi notunu teyit ederken, ABD'nin uzun vadeli kredi notunu "AA+" ve kısa vadeli kredi notunu "A-1+" olarak belirledi ve kredi notu görünümünü "durağan" olarak korudu.
ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi 2 baz puanlık artışla yüzde 4,21'e yükselirken, altın ons fiyatı 4'üncü işlem gününde üst üste yükselerek 2 bin 195 dolara ulaştı.
Dolar endeksi önceki kapanışının altında seyrediyor ve petrol fiyatlarındaki artış, Ukrayna'nın Rusya'nın petrol sahalarını hedef almasıyla arz endişelerini artırıyor. Brent petrolün varil fiyatı 85,6 dolardan tamamlanırken, yeni günde hemen altında seyrediyor.
Amazon, yapay zeka şirketi Anthropic'e 2,75 milyar dolar daha yatırım yaparak toplam yatırımını 4 milyar dolara çıkardı.
Bugün, yatırımcılar yoğun bir veri gündemine odaklanırken, yarın tatil nedeniyle dünya genelinde piyasaların kapalı olacağı hatırlatılıyor.
Dün, New York borsasında Nasdaq endeksi yüzde 0,51, S&P 500 endeksi yüzde 0,86 ve Dow Jones endeksi yüzde 1,22 artış kaydetti. ABD endeks vadeli kontratları, yeni güne de pozitif bir seyirle başladı.
Avrupa borsalarında dün pozitif bir seyir izlendi ve bugün gözler İngiltere'de büyüme verilerine çevrildi.
İsviçre Merkez Bankası'nın faiz indirimi sonrası bölgede güvercin söylemler güç kazanırken, Avrupa Merkez Bankası İcra Kurulu üyesi Piero Cipollone, faiz indiriminin ekonomik büyüme bağlamında risk oluşturabileceğini ifade etti. Cipollone'un açıklamalarının ardından ECB'nin haziranda faiz indirimi yapma ihtimali yüzde 85'e çıktı.
Dün, Avrupa'da endeksler artış kaydederken, Asya'da karışık bir seyir izlendi. Japonya Merkez Bankası'nın faiz artışına ilişkin temkinli davranması Japonya'da satış baskısına neden olurken, dolar/yen paritesi yatay seyretti.
Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in ABD iş çevreleriyle yaptığı görüşmede, işbirliği ve kalkınma hakkına saygı mesajı verildi.
Yurt içinde Borsa İstanbul'da dalgalı bir seyir izlenirken, BIST 100 endeksi yüzde 0,01 değer kaybıyla günü tamamladı.
Dolar/TL dün alıcılı bir seyir izledikten sonra bugün 32,3110 seviyesinden işlem görüyor.
Bugün, yurt içinde ekonomik güven endeksi, işgücü maliyeti istatistikleri ve TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantı Özeti takip edilecek. Yurt dışında ise İngiltere ve ABD'de büyüme verileri başta olmak üzere yoğun bir veri gündemi var. Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 8.800 ve 8.700 seviyeleri destek, 8.900 ve 9.000 puan ise direnç olarak görülüyor.

 

DİĞER HABERLER

VİOP güne yükselişle başladı
VİOP güne yükselişle başladı
18 Nisan 2024 Perşembe
Borsa günü düşüşle tamamladı
Borsa günü düşüşle tamamladı
17 Nisan 2024 Çarşamba