Küresel Piyasalar Tedbirli Başladı

Küresel piyasalar tedbirli başladı

Küresel piyasalar tedbirli başladı

Küresel piyasalarda haftanın başlangıcında tatil havası devam ederken, bu hafta özellikle ABD'de açıklanacak olan istihdam raporu gibi önemli verilere odaklanılıyor. 

Enflasyon endişeleri devam etmesine rağmen, çeşitli önemli merkez bankalarının yakın zamanda faiz indirimlerine başlayacağı beklentisi güçlü kalıyor. ABD Merkez Bankası (Fed), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) haziranda faiz indirimlerine başlayacağı tahmin ediliyor. Fed Başkanı Jerome Powell geçtiğimiz hafta son enflasyon verilerinin beklentiler doğrultusunda olduğunu belirtti.
Analizciler, bu hafta açıklanacak olan istihdam raporu verilerinin iş gücü piyasası hakkında önemli ipuçları sunabileceğine dikkat çekiyorlar ve bu durumun piyasalarda volatilite artışına neden olabileceğini öngörüyorlar.
Emtia fiyatlarındaki dalgalanmalar devam ederken, altının ons fiyatı önceki kapanışa göre %1.2 artarak 2,260 dolara, Brent petrolün varil fiyatı %0.4 artarak 87.1 dolara ve bakırın libresi %1 artarak 4.03 dolara yükseldi.
Cuma günü New York borsasında Nasdaq endeksi %0.12 gerilerken, S&P 500 endeksi %0.11 artış kaydetti ve Dow Jones endeksi de %0.12 arttı. Avrupa borsalarında ise tatil sebebiyle işlem yapılmadı.
Asya'da Hong Kong'da tatil olduğu için işlem yapılmazken, Çin'de imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi'nin (PMI) yükselmesi risk algısını hafifletti. Japonya'da ise Nikkei 225 endeksi %1.4 düşerken, Güney Kore'de Kospi endeksi %0.1 artış kaydetti ve Çin'de Şanghay bileşik endeksi %0.9 değer kazandı.
Türkiye'de ise Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi Cuma gününü %0.69 artışla 9,142.40 puandan tamamladı.
Dolar/TL kuru Cuma günü %0.1 artışla 32.8814'ten kapanırken, bugün bankalararası piyasada 32.4250 seviyesinde işlem görüyor.
Analizciler, bugün yurt içinde ve ABD'de açıklanacak olan imalat sanayi PMI verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik olarak BIST 100 endeksinde 9,200 ve 9,300 seviyelerinin direnç, 9,000 ve 8,900 puanın ise destek konumunda olduğunu ifade ediyorlar.
Bugün takip edilecek veriler şöyle:
Türkiye saati ile 10.00'da mart ayı imalat sanayi PMI açıklanacak.
ABD saati ile 16.45'te mart ayı imalat sanayi PMI verisi duyurulacak.
ABD saati ile 17.00'de şubat ayı inşaat harcamaları ve mart ayı ISM imalat sanayi PMI açıklanacak.

 

DİĞER HABERLER