Küresel Piyasalarda Artış

Küresel piyasalarda artış

Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimine dair belirsizlik devam ederken, teknoloji hisseleri öncülüğünde pozitif bir seyir izleniyor. Bugün, büyük şirketlerin açıklaması beklenen bilançoları gözler önünde.

Küresel piyasalarda artış

Fed'in faiz indirimine ilişkin belirsizlik devam ederken, dünkü verilerin beklentilerin altında kalması, bankanın faiz indirimine yönelik iyimserliği artırdı. İmalat sanayi ve hizmet sektörü PMI verileri düşüş gösterdi.
ABD'de yoğun bir bilanço sezonu yaşanırken, büyük şirketlerin finansal sonuçlarının piyasalarda oynaklığı artırması bekleniyor. Analistler, özellikle teknoloji şirketlerinin iyi bilanço açıklayabileceğini ifade ediyor.
Dün, ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın net karı geçen yılın aynı dönemine kıyasla düştü. ABD'li teknoloji devi Apple'ın Çin'deki akıllı telefon satışları da azaldı.
Para piyasalarında, Fed'in faiz indirimine ilişkin beklentiler değişkenlik gösteriyor. Küresel pay piyasalarındaki olumlu seyir, Asya borsalarına da yansıyor.
Japon yeninin dolar karşısındaki değeri 34 yılın en düşük seviyesinde seyrediyor. Asya'da Nikkei 225, Hang Seng, Kospi ve Şanghay bileşik endeksleri artış gösteriyor.
Yurt içinde, Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi değer kaybetti. Dolar/TL ise alıcılı bir seyir izliyor.
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ABD ziyareti kapsamında yatırımcıların Türkiye'ye ilgisinin arttığını belirtti.
Bugün, Türkiye'de kapasite kullanım oranı, reel kesim güven endeksi, kısa vadeli dış borç istatistikleri ve konut fiyat endeksi; Almanya'da Ifo iş dünyası güven endeksi; ABD'de ise dayanıklı mal siparişleri verileri takip edilecek.

 

DİĞER HABERLER

Döviz açılış fiyatları
Döviz açılış fiyatları
22 Mayıs 2024 Çarşamba
Faiz oranları yükseltildi
Faiz oranları yükseltildi
21 Mayıs 2024 Salı
Döviz açılış fiyatları
Döviz açılış fiyatları
20 Mayıs 2024 Pazartesi