Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklanacak

Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak?

Merkez Bankası faiz kararı, 25 Nisan 2024 tarihinde saat 14.00'da açıklanacak. 

Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak?

Yılbaşında yapılan fiyat artışları ve TL'nin değer kaybı etkileriyle Ocak ve Şubat ayında beklenenin üzerinde seyreden enflasyonun Mayıs ayında zirve yapması, yıl sonuna doğru ise düşüşe geçmesi bekleniyor. TCMB bu düşüşün yıl sonunda enflasyonu %36'ya ulaştıracağını belirtse de piyasa beklentisi daha sınırlı bir düşüşe işaret ediyor. 

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
Merkez Bankası faiz kararı, 25 Nisan 2024 tarihinde saat 14.00'da açıklanacak. 

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI BEKLENTİSİ NE, NE OLUR?
Reuters anketine katılan 14 ekonomistin neredeyse tamamı politika faizinin bu ay sabit tutulacağı konusunda hemfikir. Bir ekonomist politika faizinin 500 baz puan artırılacağı bir diğer ekonomist faizin 250 baz puan artırılacağı görüşünde. Geçen yıl gerçekleşen genel seçimlerin ardından Haziran ayından beri cumhurbaşkanı destekli sıkılaştırmanın sonucu olarak TCMB politika faizini 3,650 baz puan yükseltti. 

Ocak ayında politika faizinin %45'e çıkmasıyla birlikte ise banka yeterli sıkılığa ulaştığını söyledi. Fakat Mart ayında TCMB enflasyon görünümündeki bozulma sebebiyle politika faizini %50 seviyesine yükseltti ve sıkı para politikası duruşunun enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar devam edeceğini belirtti. Böylece toplam sıkılaştırma ise 4,150 baz puana ulaştı. Bu hafta yaptığı bir konuşmada TCMB Başkanı Fatih Karahan hafta başında faiz artış döngüsünün sonuna gelindiğini belirtirken enflasyonun yılsonu %36 tahminine doğru ilerleyeceğini söyledi. Karahan gerekirse yeni adım da atmaya hazır olduklarını da belirtti. 

Ankette yer alan soruya cevap veren sekiz ekonomistten beşi yılın geri kalanında faiz artışı beklemediğini belirtti. Uluslararası Para Fonu Dünya Bankası bahar toplantıları kapsamında düzenlenen bir etkinlikte konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise Türkiye ekonomisinin doğru yolda ve para politikasının tamamen işlevsel olduğunu dile getirirken politika bileşiminin etkilerini görmek ve toplumu genel olarak bu sonuçlara ikna etmek için daha fazla zaman gerektiğini söyledi. 

Politika faizi yıl sonunda %45 seviyesinde bekleniyor. Anketin ilgili bölümüne yanıt veren dokuz kurumun tahminleri %35 ila %52.5 bandında yer alıyor. 
 

DİĞER HABERLER

Döviz açılış fiyatları
Döviz açılış fiyatları
22 Mayıs 2024 Çarşamba
Faiz oranları yükseltildi
Faiz oranları yükseltildi
21 Mayıs 2024 Salı
Döviz açılış fiyatları
Döviz açılış fiyatları
20 Mayıs 2024 Pazartesi