New York Borsası Değer Kaybıyla Güne Başladı

New York borsası değer kaybıyla güne başladı

New York borsası değer kaybıyla güne başladı

New York Borsası açılışında, Dow Jones endeksi yüzde 0,08 azalarak 39.139,59 puana geriledi. Aynı dönemde S&P 500 endeksi yüzde 0,22, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,38 değer kaybetti.

ABD'de açıklanan son veriler, Fed'in bu yıl beklenenden daha az faiz indirimi yapabileceğine dair endişeleri artırarak, pay piyasalarında olumsuz bir başlangıç yaşanmasına neden oldu.
Ülkede 30 yıl vadeli mortgage (konut kredisi) faiz oranı yüzde 6,91'e gerileyerek, başvurularda yüzde 0,6 düşüş görüldü. Ayrıca, özel sektör istihdamı martta 184 bin kişi artarak, piyasa beklentilerinin üzerine çıktı. İşe alımlarda temmuzdan bu yana en büyük artış yaşandı.
Analistler, güçlü istihdam artışının ekonomik aktivitenin direncinin devam ettiğine işaret ettiğini belirtti. Verilerin, Fed'in faiz indirimlerine ilişkin endişeleri artırdığı ve ABD tahvil faizlerinin yükseldiği kaydedildi.
Para piyasasındaki fiyatlamalarda haziran ayında faiz indirimi ihtimalinin yüzde 51'e gerilediği görüldü. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, bu yılın son çeyreğinde bir faiz indirimi öngördüğünü bildirirken, enflasyonun hedeflere 2026'ya kadar ulaşamayacağını düşündüğünü belirtti.
Öte yandan, ABD'li çip şirketi Intel'in yarı iletken imalat işinde artan işletme zararı ve satışlardaki düşüş nedeniyle hisseleri yaklaşık yüzde 7 değer kaybetti.

 

DİĞER HABERLER

VİOP güne yükselişle başladı
VİOP güne yükselişle başladı
18 Nisan 2024 Perşembe
Borsa günü düşüşle tamamladı
Borsa günü düşüşle tamamladı
17 Nisan 2024 Çarşamba